Калуш До сайту

Майстриня, яка присвятила життя дерев’яним лялькам: як уродженка Рожнятівщини створює етнографічні іграшки

Уродженка села Сваричів, що на Рожнятівщині Галина Павлів понад 30 років виготовляє дерев’яні етноляльки та відроджує забуту забавку-лялечку з декоративних гарбузів. Роботи майстрині відомі за межами України і зберігаються у музеї Торонто та у приватних колекціях.

Пише Інформатор.

Заслужена майстриня народної творчості України Галина Павлів народилася на Рожнятівщині у селі Сваричів. Народжена на Бойківщині та вихована у шанобливому ставленні до народних традицій та звичаїв,  майстриня завжди популяризує українську культуру.

“Незважаючи на те, що у мирні часи ми проживали понад 30 років у Запоріжжі, я завжди говорила українською мовою. Саме у Запоріжжі і народилися мої деревяні етноляльки. На цей час ми з сім’єю переїхали жити у Бучу на Київщину і сьогодні тут відбулася моя персональна виставка”, – розповіла Інформатору Галина Павлів.

Галина Павлів визнана майстриня, яка присвятила своє життя збереженню та розвитку українських етнографічних традицій. Особливе місце в її творчості посідають писанки та мальованки на гусячих яйцях, які оздоблені трипільськими мотивами.

“Чим більше прожитих літ за плечима, тим все частіше я поринаю спогадами у дитинство. І тільки тепер я розумію, яку глибину традицій та звичаїв я набралася від рідної землі, рідного села та рідної мами”, – поділилася майстриня.

Крім дерев’яних етноляльок грушоподібної форми, створює майстриня і ляльки з декоративного гарбуза, оздоблюючи їх підлаковим розписом або акриловими фарбами. Такі мініатюрні ляльки передають індивідуальні риси обличчя, особливості характеру видатних історичних постатей або козаків, літературних та фольклорних персонажів, відтворюють жанрові сценки з народними обрядами й святами та старовинні строї різних регіонів України.

Майстриня каже, що у давнину люди завжди вирощували декоративні гарбузи та їх висушували. Згодом розмальовували, випалювали чи різьбили, а їхні діти мали гарні і оригінальні лялечки. А ще Галина Павлів перенесла традиційну форму гарбуза на дерево – більш довговічний матеріал. Кожну свою мініатюрну лялечку вона одягає у народні костюми, які характерні для різних областей України. Володіє пані Галина і писанкарством – восковим письмом, технікою травлення. А ще вона створила авторську техніку розпису акриловими фарбами за трипільськими мотивами.

“Війна внесла свої корективи у моє життя та творчіть. Проживаючи раніше у Запоріжжі, я завжди брала участь у фестивалі, який проходив на острові Хортиця. Сюди з’їжджалися поціновувачі мистецтва, як з-за кордону, так і всієї України. Але незважаючи ні на що, де б я не проживала, я відновлюю свою колекцію, відмальовую свої лялечки і продовжую відроджувати та популяризувати їх, як частину нашої української автентичності”, – підсумувала Галина Павлів.

 

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08