Калуш До сайту

Відтермінувати… назавжди? Як Долину відмовляли від впровадження реформи водопостачання

На сесії у Долині міський голова Болехова та заступник голови Вигодської громади запропонували відтермінувати рішення щодо розмежування водопостачання між Долинською та їхніми громадами. Втім, відтермінування без конкретних термінів виглядає більше як прохання відмовитись від цих планів зовсім.

Пише Інформатор.

З 1 березня водопостачання у три громади, які залежать від долинського КП “Водоканал”, може відбуватися тільки по оптовому тарифу. Йдеться про Болехівську, Вигодську та Моршинську громади. Відповідно вони мали би створювати окремі комунальні підприємства та займатися питанням водопостачання самотужки. Часу на це було відведено чимало і зараз фактично спливає крайній термін.

Втім, саме зараз керівництво двох громад активізувалося та почало пропонувати альтернативні варіанти рішень. Зокрема, нещодавно йшлося про готовність профінансувати заміну мереж, через зношеність яких дуже значна частина води йде у землю. За даними “Водоканалу”, втрати становлять 80 і більше відсотків.

Днями Болехівський міський голова Іван Яцинин на сесії у Долині виступив із пропозицією відтермінувати дату впровадження “реформи”, зазначивши, що школи, дитсадки та мешканці Болехова ризикують узагалі залишитися без води.

Заступник голови Вигодської громади Василь Федірків, у свою чергу, зауважив, що ані незаконних врізок, чи інших причини, через які відбуваються значні втрати води, немає. Головна причина — дірява труба. Її коштом громади обіцяють замінити.

Утворити свої підрозділи водоканалів у громадах не встигають та і фінансової можливості для цього немає, говорили представники громад та просили Долину відтермінувати своє рішення.

Депутати міської ради натомість цікавилися термінами відтермінування та висловлювали пересторогу, що по завершенні визначених часових меж до них прийдуть знову з аналогічним проханням. Адже такі прецеденти вже були і рішення справді відтерміновували (попередня дата відключення була — 1 листопада, — авт.).

“Проаналізувавши всі моменти, чи у Вигодській громаді, де є 700 споживачів, чи в Болехівській, де 1700 споживачів, водоканал створити — це нереально. Він буде збитковий настільки, що ми не будемо мати можливості подати людям воду і за тарифом у 100 гривень”, — зізнався Іван Яцинин.

Він вважає, що, оскільки споживачі платять за воду і не нарощують боргів, то після заміни аварійних мереж долинському водоканалу взагалі відпаде потреба відділяти їхню громаду.

На сьогодні незрозуміло, яким чином нинішні пропозиції щодо конструктивного вирішення питання узгоджуються з тим фактом, що йдуть судові процеси з метою скасувати відповідне рішення сесії Долинської міської ради, а також зі справою, яку розглядає Антимонопольний комітет.

Як зазначив міський голова Долини Іван Дирів, декларація конструктивізму і дії — ніяк не в’яжуться. Дії — деструктивні, зазначив він. Посадовець нагадав також і про мільйонні борги водоканалу на той момент, коли його перебирала в своє управління (загалом — близько 8 мільйонів гривень), і про аварійні мережі, які потребували заміни, і про вкладені великі кошти і ресурси у модернізацію підприємства… З усім цим Долинська громада була змушена впоратися сама. І вклали сумарно близько 48 мільйонів гривень, каже голова міста.

“В Україні є близько 150 водоканалів, які не мають своїх водозаборів. Вони купують воду в інших громад, але самі її розподіляють і отримують за це кошти від споживачів. І це нормальна практика. Така пропозиція була і від нас ще близько двох років тому… Ще 1 листопада 2024 року ми мали перейти на такі відносини, але громади не зробили те, що мали, й тому виникла загрозлива ситуація. Тоді голови попросили ще перехідний період… Але зараз одна громада заявляє, що взагалі не буде переходити на такі умови, друга — що ще потрібен термін. Мені здається, що термін був точно достатній. За 14 місяців можна створити…” — висловив позицію Іван Дирів.

На його думку, створити відділ у громаді насправді не є проблемою. Йдеться про всього кілька людей, бо Долинська громада буде і надалі близько 93-94% роботи здійснювати сама (підняття води, очищення її, подача на вузли обліку і т.д.). Отримати ліцензію від департаменту ЖКГ обласної адміністрації на відповідну діяльність, каже міський голова Долини, теж не є проблемою.

“Не створюйте ситуації, коли ваші люди опиняться під загрозою залишитись без води. Це не вихід”, — звернувся він до очільників сусідніх громад.

Він запевнив, що на кілька днів чи навіть тижнів ще можна відтермінувати рішення, але за умови, що буде йти робота у напрямку таки роз’єднання повноважень та впровадження рішення, яке ухвалила Долинська міська рада.

У відповідь йому мер Болехова намагався апелювати тим, що всі кошти на заміну мереж Долина вкладала в межах своєї території і не зробила нічого, щоб зменшити втрати на території сусідніх громад. Він також сумнівається, що навантаження на громади буде таким малим. Вірогідно — таки більшим, аніж 6-7%.

Зазначимо, що загалом у цьому питанні депутати Долинської міської ради виглядають солідарними зі своїм міським головою. Якщо в інших питаннях суперечки виникають практично завжди, то тут — більше підтримки та єдності. Тож, у підсумку Болехову та Вигоді порадили почати працювати, а жодних рішень поки що не приймали.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08