У Брошнів-Осадському Народному домі за сприяння голови громади Тараса Манорика відбулася зустріч лемківських родин під назвою “Цне мі ся за тобом, мій Лемківський краю”.
Повідомляє Інформатор, посилаючись на Брошнів-Осадську ТГ.
“Страсти тих років ніяк забути не можна”, – таким видався лейтмотив зустрічі спільноти лемків, яка пройшла у Народному домі Брошнева-Осади. Ця зустріч відбулася, бо було велике бажання самих переселенців, котрі торік 9 вересня відзначили гіркими спогадами 80-ту річницю другої хвилі депортації 1945 – 1947 років, а нині вкотре відчувають велику напругу, пов’язану з російським насиллям, зійтися в когорту, поділитися спогадами, почутими від близьких рідних про страшні буремні роки. Бо тоді судилася лемкам Голгофа…
“На збір родинам давали й півгодини. У кого не було коней, давали фіру, і батьки похапцем збирали лиш найнеобхідніше, – не все дозволялося брати. У декого були немовлята… Діти плакали, усі були у розпачі. Товарними вагонами вони їхали в невідоме”, – пригадували люди.
До Брошнева-Осади прибули голова Всеукраїнського товариства “Лемківщина” Оксана Данилів, голова Рожнятівського районного товариства “Бескидське земляцтво” Мирослава Шелест, голова потужного осередку лемків із села Кропивник Тарас Бунга, а також чисельні представники етнографічної групи українців, котрі уже десятки літ проживають тут, на Бойківщині, у cелищі й навколишніх селах.
Благословіння линуло з вуст отця Олега Ангельчука. Зі щемом і сльозами на очах присутні переглядали відеоспогади брошнівосадців, вихідців з Лемківщини, Олени Бережанської, Ольги Ощип, Марії Гродзіцької, Юрія Погліда.
Про діяльність спільноти, основні проблеми та перспективи товариства розповіла Оксана Данилів, котра висловила особливу щиру подяку Тарасу Манорику та організаторам заходу за приємну зустріч земляків. Тарас Бунга подарував для музею “Бойківсько-лемківська світлиця ім. Юрія Марканича” раритетну пральну дошку, а також висловив подяку нашому голові та громаді за те, що з розумінням і повагою ставляться до лемків, котрим відоме слово “депортація”.
Багато приємних моментів було сказано на адресу Юрія Марканича, котрий особливо доклався до створення товариства лемків, котрий дав поштовх до єднання. Єднання навколо відродження традицій українців з Бескидів, Закерзоння, Холмщини. Власне про це у своєму виступі наголошував Володимир Борович, котрий брав особисту участь у народженні в Брошнів-Осаді лемківської спільноти, і як тодішній селищний голова долучався до організації поїздок наших лемків до їх малої батьківщини в Бескиди, які стали тоді територією Польщі.
Вражаючого колориту додавали виступи художніх колективів та аматорів сцени, котрі виконали багато пісень на діалектній мові етнічних лемків. Вартувало було бачити й лемківські костюми, елементи котрих збереглися ще від бабусь, депортованих з Лемківщини.
На завершення зустрічі голова громади Тарас Манорик подякував присутнім за участь у цьому дійстві. Наголосив, що всі зібрались тут, завдячуючи мужнім воїнам, котрі тримають фронт, бо тепер, як і тоді, був геноцид українського народу. Виступаючий також висловив побажання перемоги над ворогом.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08