Калуш До сайту

В Україні минулого року на 1 мільйон банкнот припадало 5 фальшивих. Які найчастіше підробляють?

Рівень підробок гривневих банкнот у 2024 році зріс, однак сучасні елементи захисту дозволяють знизити ризики отримання фальшивок. НБУ назвав найпоширеніші купюри серед підробок.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Національний банк України.

Попри невелике підвищення рівня фальшивомонетництва у 2024 році порівняно з надзвичайно низьким рівнем у 2022–2023 роках, ситуація не є критичною для економіки України. За підсумками НБУ минулого року на кожен мільйон справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 підроблених, що є кращим показником, ніж у 2021 році, коли на мільйон було 7,1 підробленої банкноти.

Які банкноти найчастіше підробляють?

У 2024 році шахраї здебільшого підробляли:

Банкноти номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1 000 грн становили лише 4% від загальної кількості підробок.

Шахраї переважно копіювали банкноти старого зразка. Нові банкноти, випущені з 2015 по 2020 роки, мають набагато складніші елементи захисту, такі як «віконна» захисна стрічка та SPARK-ефекти, що значно ускладнює їх підробку.

Фальшиві іноземні банкноти

У 2024 році підробки іноземної валюти наблизилися до рівня 2021 року. Найбільше серед фальшивих банкнот підробляли:

Серед найбільш підроблених номіналів:

Підробка старих банкнот

Зловмисники традиційно підробляли банкноти старого зразка, адже сучасні банкноти гривні, що були випущені з 2015 по 2020 роки, мають значно складніші елементи захисту. Їхній дизайн та система захисту не поступаються за рівнем сучасним євро та доларам США. Зокрема, вони мають оптично-змінні елементи, такі як “віконна” захисна стрічка та SPARK-елемент, які важко відтворити.

НБУ наголошує на важливості знання елементів захисту банкнот та ретельної перевірки кожної купюри при здійсненні готівкових розрахунків. Наявність понад 20 елементів захисту на банкнотах гривні дозволяє гарантовано виявити підроблені гроші під час візуальної та тактильної перевірки.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08