25 березня Церква вшановує урочистість Благовіщення Пречистої Діви Марії. Розповідаємо це свято є одним із найголовніших церковнх свят та про його особливості.
Ділиться Інформатор.
Благовіщення Пречистої Діви Марії – є одним із найголовніших свят у церковному році. Це свято неперехідне (нерухоме) і пов’язане з Різдвом, яке святкуємо рівно за 9 місяців після Благовіщення – 25 грудня. У цей день архангел Гавриїл сповістив Діві Марії про те, що вона стане матір’ю Сина Божого. Ввійшовши до приміщення, де перебувала Марія, Гавриїл сказав наступні слова: “Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками.” Ці слова стали основою молитви “Богородице Діво” (“Радуйся Маріє”).
Дана подія описана у Євангелії від Луки 1:24-38:
Після тих днів зачала Єлисавета, його жінка, й таїлася п’ять місяців, кажучи: “Так учинив мені Господь у ці дні, коли зглянувся, щоб зняти мою ганьбу між людьми.” Шостого місяця ангел Гавриїл був посланий Богом у місто в Галилеї, якому ім’я Назарет, до діви, зарученої чоловікові, на ім’я Йосиф, з Давидового дому; ім’я ж діви було Марія. Ввійшовши до неї ангел, сказав їй: “Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками.” Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання. Ангел їй сказав: “Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина й даси Йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть Йому престол Давида, Його батька, і Він царюватиме над домом Якова повіки й царюванню Його не буде кінця.” А Марія сказала до ангела: “Як же воно станеться, коли я не знаю мужа?” Ангел, відповідаючи, сказав їй: “Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий. Ось твоя родичка Єлисавета – вона також у своїй старості зачала сина, і оце шостий місяць тій, що її звуть неплідною; нічого бо немає неможливого в Бога.” Тоді Марія сказала: “Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!” І ангел відійшов від неї.
За твердженням вчених теологів це свято християни почали святкувати на початку IV століття нашої ери. А вже в VI столітті віряни почали вважати його одним з найважливіших.
Благовіщення в Україні
В Україні дане свято почали святкувати у Х ст. з приходом на терени Руси-України християнства. На Благовіщення на Русі у давні часи в церквах під час всенощної справляли особливий обряд “чин хлібозаломлення”. Під час цього обряду благословляли хліби, пшеницю, вино та єлей. “Подячні” хліби та вино роздавали всім, хто був присутній у храмі під час всенощної. Невеличкі хлібці роздавали цілими, а великий хліб нарізали «округами», тобто великими окрайцями. Вино давали пити з великого кухля усім по черзі, а багатим городянам — невеликими келихами.
Існував на Благовіщення і звичай годування жебраків та убогих за кошт церковних громад.
Народні звичаї та традиції
До цього свята лелеки зазвичай прилітали з вирію та починали вити гнізда. Існувало повір’я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни.
Цього дня здавна існував звичай випускати на волю пташок: «Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив». Господар випускає на волю, на сонце, також всіх тварин, навіть пса і кота виганяє на подвір’я — “щоб чули весну і самі про себе дбали”.
Пасічники цього дня виставляють на двір вулики. Є також низка прикмет:
- якщо “сонце грає”, то рік буде благополучним, а врожай — багатим;
- дощ цього дня — вродить жито;
- сніг ще не розтанув — хороших сходів не буде;
- повернулися перелітні птахи — до швидкого літа.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08