Нерідко в публічному просторі та у соцмережах використовують вислів “Нехай земля буде пухом”, яким висловлюють співчуття з приводу смерті людини. Але мало хто знає, що своїм корінням цей вислів сягає Римської імперії і мав він тоді негативне значення. То чи варто використовувати цю фразу у повсякденному житті як вираження скорботи чи краще послуговуватися якимись більш змістовними відповідниками?
Дізнавався Інформатор, зокрема і в священників.
Фразу, яку досить часто можна почути на похороні чи поминках — “Нехай земля буде пухом” насправді має не зовсім позитивне значення у її первісному розумінні. Своїм корінням фраза сягає часів Римської імперії, яка, як відомо, була політеїстичною державою (простими словами римляни були язичниками, які вірили у велику кількість богів та духів). Основою життя римлян, окрім торгівлі, були постійні завойовницькі війни, де чи не все життя римського легіонера проходило у нескінченних походах та кровопролитних битвах.

ФОТО згенероване ШІ
Латинська фраза “Sit Tibi Terra Levis” використовувалася як епітафія для померлих. Проте більшість дослідників дотримуються позиції, що вона мала негативне значення та використовувалося як прокляття. Вона знаходиться у одному з творів давньоримського поета Марка Вадерія Марціала:
“Нехай земля тобі буде пухом і м’яко покриває пісок, щоб собаки могли вирити твої кістки”.
Їх могли використовувати на надгробках людей, яких не любили та ненавиділи за життя.
Довідка. Епітафія — надмогильний напис, переважно у віршованій формі.
Трансформація латинського виразу в Україні та позиція священників
В Україні з плином часу давньоримська фраза набула зовсім іншого значення, адже деформувалася та радше використовувалася у значенні вираження скорботи, втім, фраза не втрачає свого первісного значення.
У розмові з Інформатором настоятель храму св. Миколая у житловому масиві Хотінь (Калуш, УГКЦ) о. Андрій Ляхович пояснив, чому не варто застосовувати у мовленні фразу “Нехай земля буде пухом”:
“Не можна бажати таких речей, які незрозумілі для нас – це перше. Бажаючи м’якої землі тілу, ми тим самим також нівелюємо першовартість душі”.
Додамо, що у свій час, навчаючись у духовній семінарії о. Андрій захистив магістерську роботу на тему: “Чин похорону мирян. Історія виникнення та сучасна практика”. Священник УГКЦ додає, що у церкві священнослужителі моляться за душі померлих, що набуває особливого духовного значення у період Великого Посту:
“Ми, священнослужителі, молимося за душі померлих, а, якщо брати онтологічно та метафізично, то за живих у вічності. Тому і вживаємо молитовні твердження: “Нехай Господь Бог упокоїть… у місці світлому… на лоні Авраама… де немає печалі…”, вказуючи на Царство Небесне, рай. Також говоримо і про “вічную пам’ять” для померлих, щоби не забувати про них у молитві.
о. Андрій пояснює, що фраза “Нехай земля буде пухом” є відгомоном атеїзму, а вживаючи певні твердження необхідно розуміти їх значення:
“Невизначені речі відсувають Бога на другий план, є відгомоном атеїзму, інколи світської толерантності. Щоби вживати формулювання – завжди вдумуймося, що вони собою несуть. Часто так є, що нічого злого, але й віддаляють суть. “Спочивай із миром” – чому не краще ствердити: “Спочивай у Бозі”. Ці речі варто доносити до людей, але вони часто є шаблонними, як і ряд чисельних похоронних забобонів, які руйнують стержень заупокійної молитви, як прохання ще живих на землі про осягнення для душі покійного Божого Царства – реальної цілі для свідомого християнина”, – підсумовує священник УГКЦ.
Нагадаємо, що у період Великого Посту в Українській Греко-Католицькій Церкві служать особливий вид Літургії – Напередосвячених Дарів. Основоположником даної літургії є Папа Римський Григорій І Великий (Двоєслов). Тому таку літургію також називають Літургією Григорія Двоєслова.
Особливістю даного типу Літургії є те, що під час неї для Святого Причастя пропонуються Святі Дари, що були освячені на попередній повній літургії Івана Золотоустого чи Василія Великого.
Літургія зберегла низку давніх обрядів. Зокрема, обряд запалення світла, коли священник бере свічку і благословляє нею людей, промовляючи: “Світло Христове просвічує всіх“. Також звернемо увагу на один із найулюбленіших піснеспівів автора даного матеріалу “Нехай направиться молитва моя”.
“Нехай направиться молитва моя, наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх, жертва вечірняя”
Зрештою, для того, щоб відчути усю духовність та глибину Літургії Напередосвячених Дарів слід хоча б раз під час Великого Посту відвідати її.
Штучний інтелект та розуміння обох виразів
В епоху розвитку технологій штучний інтелект займає все більше позицій у світі. Ми вирішили дізнатися, як ШІ у силу свого розвитку зрозуміє давньоримську фразу та сучасну християнську заупокійну фразу. Ось що згенерував ШІ при запиті фрази Sit Tibi Terra Levis:
Таким чином побачив ШІ вираз “Спочивай з Богом” у християнському розумінні:
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08