Виявлення туберкульозу на ранніх стадіях значно підвищує шанси на одужання. 24 березня світова спільнота згадує про необхідність боротьби з цією хворобою, яка загрожує кожному, незалежно від віку та соціального статусу.
Розповідає Інформатор.
Вчора, 24 березня, світова спільнота відзначила Всесвітній день боротьби з туберкульозом – хвороби, яка залишається серйозною загрозою для здоров’я мільйонів людей. Цьогорічне гасло кампанії, запропоноване ВООЗ, звучить як “Так! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати“. Це не просто слова, а конкретні кроки, спрямовані на відповідальність держав та громадськості, фінансування інноваційних методів лікування та впровадження ефективних заходів профілактики й раннього виявлення хвороби.
Туберкульоз у Калуському районі: статистика та динаміка
Лікарка-епідеміологиня Калуського районного відділу Наталія Вашкевич повідомляє, що за результатами 2024 року, в Калуському районі спостерігається зниження рівня захворюваності. Якщо у 2023 році фіксували 35,6 випадка на 100 тисяч населення, то у 2024-му цей показник зменшився до 23,5. В абсолютних цифрах кількість нових хворих скоротилася з 86 до 71.
По Калуському підрозділу виявлено 24 нові випадки туберкульозу, з яких 20 – легеневі форми, а 4 – позалегеневі (три випадки тубплевриту та один випадок туберкульозу молочної залози). Також серед хворих є 15-річний підліток із легеневою формою захворювання.
Станом на 21 березня 2025 року в районі вже зареєстровано шість нових випадків: п’ять легеневих і один позалегеневий (туберкульоз очеревини).
Що потрібно знати про туберкульоз
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Збудником є мікобактерія туберкульозу, яка вражає переважно легені, але також може уражати інші органи, зокрема кістки, нирки, мозок, лімфатичні вузли.
Ризик захворіти зростає у людей із ослабленим імунітетом. Це стосується хворих на діабет, ВІЛ-інфекцію, осіб із хронічними захворюваннями легень, військових, тих, хто зловживає алкоголем, палить або вживає наркотики. Але заразитися може будь-хто, особливо якщо тривалий час перебуває в погано провітрюваному приміщенні разом із хворим.
Симптоми туберкульозу часто залишаються непомітними на ранніх стадіях. Однак, якщо у вас спостерігається тривалий кашель, підвищена температура тіла (37-37,5°C), нічна пітливість, безпричинна втрата ваги, задишка чи кровохаркання, варто негайно звернутися до лікаря.
Щоб виявити туберкульоз, використовують флюорографію або рентген легенів, аналіз мокротиння. У Калуському районі застосовують сучасний метод GeneXpert, який дозволяє визначити наявність мікобактерій усього за дві години. У 2024 році таким способом було проведено 288 досліджень, з яких 19 виявили позитивний результат.
Крім того, завдяки співпраці з Івано-Франківським обласним центром контролю та профілактики хвороб, 11 осіб із груп ризику пройшли тестування за допомогою дороговартісних квантиферонових тестів, які виявляють латентну форму туберкульозу. У двох випадках було отримано позитивний результат.
Лікування туберкульозу є тривалим, але ефективним за умови чіткого дотримання рекомендацій лікаря. В Україні всі протитуберкульозні препарати надаються пацієнтам безкоштовно.
Як уберегтися від туберкульозу
Найкращий спосіб захисту – профілактика. Важливо регулярно проходити флюорографічне обстеження, особливо якщо ви належите до груп ризику. Новонародженим в Україні проводять щеплення від туберкульозу у пологовому будинку.
Також слід дотримуватися здорового способу життя: правильно харчуватися, уникати стресів, не палити, не зловживати алкоголем, регулярно провітрювати приміщення та уникати контактів із людьми, які мають ознаки хвороби.
Туберкульоз – це не вирок. Його можна попередити, вчасно діагностувати і вилікувати. Головне – відповідально ставитися до власного здоров’я та не ігнорувати профілактичні заходи.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08