Суди, розглядаючи питання, чи був військовозобов’язаний належно оповіщений, почали брати до уваги дані з трекерів “Укрпошти”. Проте не завжди вони доходять до адресатів – і не завжди вини самих військовозобов’язаних.
Пише Інформатор, покликаючись на Судово-юридичну газету.
Відомо, що Кабінет Міністрів виділив кошти на друк повісток ТЦК, що сформовані в електронному вигляді за допомогою реєстру “Оберіг” та їх відправку через “Укрпошту”. Однак, не завжди вони доходять до адресата. Як зазначають у Судово-юридичній газеті, посилаючись на рішення судів, це не завжди є виною військовозобов’язаних.
Додамо, що тепер повістки можна формувати в автоматичному режимі через Реєстр «Оберіг». ТЦК бере звідти дані про адресу особи, формує повістку, далі вона роздруковується і направляється листом.
Як писала “Судово-юридична газета”, змінами, внесеними постановою уряду від 8 жовтня 2024 р. №1147, було передбачено, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Кабмін уточнив, що рекомендовані листи з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто» підлягають врученню особисто адресатам.
У разі відсутності адресата за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об’єкта поштового зв’язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо ж протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку адресат не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв’язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
По суті, це і буде “належним повідомленням”, після чого ТЦК може винести постанову про штраф.
У разі коли адресат відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначкою позначками «Судова повістка», «Повістка ТЦК», працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку «Адресат відмовився» і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його відправнику.
У разі невручення рекомендованого листа, такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою ТЦК, із зазначенням причини невручення.
Однак, як свідчить практика, апеляційні адміністративні суди при перегляді рішень місцевих судів у справах щодо штрафів від ТЦК почали перевіряти рух спрямованих через “Укрпошту” повісток, і виявили цікаві деталі.
До прикладу, Восьмий апеляційний адміністративний суд встановив, що поштове відправлення від ТЦК було повернуто через “відсутність адресата за вказаною адресою” 15 жовтня 2024, тоді як ТЦК викликали чоловіка на 14 жовтня 2024 року. Таким чином, поштове відправлення повернулось до ТЦК на наступний день, який був визначений для явки позивача до ТЦК. Тож, апеляційний адмінсуд у постанові від 18 лютого 2025 року по справі №162/999/24 зазначив, що таким чином позивач не вважається належно оповіщеним.
Подібна ситуація з оповіщенням виникла і в іншій справі, яку розглядав Третій апеляційний адміністративний суд (постанова від 28 лютого 2025 року по справі 396/11/25)
Так, встановив, що поштове відправлення від ТЦК було повернуто у зв`язку із “відсутністю адресата” за вказаною адресою, але доказів обізнаності чоловіка щодо наявності поштового відправлення не надано, а судом не встановлено. Відповідно до графіку роботи відділення “Укрпошти”, у день прибуття поштового відправлення (п`ятницю) відділення не працювало, у суботу працювало лише 4 години, у неділю та понеділок не працювало, а вже у вівторок було повернуто назад до ТЦК.
Відповідно, в обох випадках штраф ТЦК було скасовано. Слід також додати, що в обох справах ці чоловіки не підлягали мобілізації (один мав відстрочку, інший – має довічну інвалідність з 2014 року), але суди зосереджувалися на питанні дотримання процедури оповіщення, яка була порушена.
Вочевидь, такі випадки, коли особу фактично не було оповіщено, не є рідкістю. Про те, що чоловіки виявляють, що на них накладено штраф, хоча їх не повідомляли про необхідність явки до ТЦК або ж вони взагалі не підлягають мобілізації, свідчать і повідомлення у соцмережах.
Нагадаємо, що за порушення законодавства про військовий облік загрожує штраф від 17 тисяч грн. У разі несплати військовозобов’язаному загрожує блокування рахунків.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08