Попри те, що заморозки в квітні не є аномалією, їхні наслідки для сільського господарства можуть бути відчутними і влітку.
Ділиться Інформатор, посилаючись на сайт Главком.
На значній території України спостерігалося різке зниження температури, яке супроводжувалося заморозками. Проте така ситуація не є чимось надзвичайним — за словами агрометеоролога Тетяни Адаменко, у минулі роки подібні похолодання були навіть із більшими опадами снігу та дощу. Утім, від холоду суттєво постраждали плодові дерева, зокрема абрикоси та персики, а також ранні овочі.
За словами фахівчині, найбільше заморозки впливають на ті культури, які вже почали проростати або цвісти. Зокрема, якщо у регіонах не було вжито заходів для захисту рослин, врожайність може виявитися дуже низькою.
“Все, що вже сформувало зав’язь, може бути знищене. Це стосується ранніх плодових дерев, які розпочали цвітіння у період зниження температур“, — говорить Тетяна Адаменко.
Ключовими факторами шкоди є тривалість та інтенсивність заморозків. Наприклад, у Дніпропетровській та Полтавській областях температура знижувалась до нуля всього на декілька годин, що спричинило лише незначні пошкодження. Але в Рівненській області вона трималась на рівні -5°C протягом шести годин — і це призвело до повного знищення квітів та зав’язей на багатьох рослинах.
Особливо постраждали виноградники, оскільки у південних регіонах кущі вже розпочали формувати квітки. За словами експертки, навіть температура у межах від 0 до -1°C здатна призвести до загибелі виноградної лози. В Одеській області вже зафіксували температуру -2°C. Адаменко підкреслює, що для оцінки рівня шкоди потрібен час — іноді наслідки виявляються лише через 7–10 днів після заморозків.
У разі, якщо ранні ярі культури вже зійшли, похолодання уповільнює їхній розвиток. Це відставання може суттєво вплинути на остаточну врожайність. Така затримка особливо шкідлива для овочевих культур, які чутливі до коливань температури.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08