Днями у калуських фейсбук-групах “гуляло” оголошення про собачку, яку начебто віддавали безкоштовно у зв’язку з переїздом господарів. Тварина не будь-яка, а доволі дорогої породи — померанський шпіц. Вартість такої — не менше 10-12 тисяч гривень, якщо орієнтуватись на оголошення з продажу. Тож, не дивно, що охочих забрати задарма було чимало. Але чи справді автор оголошення шукав тварині нових господарів? Або ж мав зовсім інші, корисливі, мотиви…
Інформатор подосліджував і закликає не вестися на подібні оголошення, бо задарма, схоже, нічого немає.
В оголошенні в соцмережі, яке на даний час, до речі вже видалено, йшлося про “безкоштовну передачу” собаки породи шпіц, яка зазвичай коштує чималі гроші. Собака була нібито вакцинована і мала всі документи, що підтверджують її здоров’я. Емоційності допису додавав текст, що віддадуть хлопчика не будь-кому, а добрій та порядній родині…
В автора оголошення заблокований профіль. “Владіславовіч” також дещо насторожує.
Але калуське оголошення виявилося ще і не унікальним. Аналогічні масово з’явилися по всій Україні — фактично в кожному місті можна натрапити на подібний допис.
Якщо ввести частину тексту з оголошення у пошукову систему соціальних мережа, можна побачити десятки результатів із однаковим змістом і при цьому навіть розміщених з різних акаунтів.
Також варто звернути увагу на коментарі інших користувачів під цими оголошеннями. Чимало людей пишуть про шахрайство і лохотрон…
Інформатор зайшов у спілкування з автором оголошення і має підозри, що це таки один із видів шахрайства. Судіть самі: “власник” шпіца запевняє, що тварина знаходиться в іншому, дуже віддаленому, місті, а для того, щоб забрати її, потрібно оплатити доставку через спеціалізовану компанію.
Такі справді існують: є спеціалізовані служби, що займаються транспортуванням тварин, забезпечуючи їх безпеку та комфорт під час перевезення. Тож, на перший погляд, все може здатися цілком обґрунтованим: заплатити треба не за тварину, а лише за її доставку. Але ось тут і може критися підступ. При цьому йдеться не лише про те, що суму можуть просити більшу, аніж реальна вартість доставки, а й у тому, що сама “угода” майже одразу стає терміновою й “дарувальник” наполяє на оплаті доставки наперед.
Наш співбесідник на тому боці не підтримав ідеї, що ми приїдемо за твариною самі і не вказав міста, де саме знаходиться. Натомість — обірвав спілкування.
Тож, дуже вірогідно, що після того, як людина сплатить за доставку, “власник” тварини просто зникне і ні собаки ви не отримаєте, ні своїх коштів не повернете.
Це вже було?
Подібна схема була розкрита в одному з районів Києва, де зловмисник, перебуваючи в СІЗО, обдурив кілька людей. Він, залучивши свою знайому, обіцяв безкоштовно віддати собаку, вимагаючи тільки оплату за перевезення. Потерпілі, довірившись, перерахували гроші за контейнер і транспортні послуги, а зловмисник забрав понад 5 тисяч гривень.
Як не потрапити у подібну халепу?
Подібних випадків — тьма. І “дарують” у соцмережах не лише собак, а й інших тварин, меблі, дитячі речі та ще багато чого. Тож, для базової перевірки підіть за описаним нами шляхом:
- перевіряйте профіль користувача, з яким маєте справу. Якщо це нова сторінка, створена лише кілька днів або тижнів тому, є великий ризик, що за нею ховається шахрай. Зверніть увагу, який населений пункт вказаний у профілі, чи є реальні фото в ньому і т.д.
- перевірте, де ще розміщено це саме оголошення (введіть ключові слова з тексту або ціле речення у пошук соцмережі чи навіть гугл) і оцініть, наскільки реальним виглядає оголошення;
- поспілкуйтеся з “дарувальником”. Якщо вам пропонують “безкоштовну” тварину (чи будь-що інше), але при цьому починають вимагати гроші за доставку або інші послуги, це має насторожити.
Задля безпеки покупок у інтернеті користуйтесь лише перевіреними сервісами, не оплачуючи нічого наперед. Багато онлайн-магазинів і платформ вже запровадили механізми захисту для покупців і продавців. Завжди пам’ятайте, що “безкоштовний” товар має свою ціну, особливо коли мова йде про тварин.
Якщо ви хочете допомогти тваринам та знайти справжнього друга, краще зверніться до притулку. Наприклад, у притулку “Дім Сірка” можна знайти нових членів родини, які дійсно потребують вашої допомоги.
Також раніше ми писали про те, що користувачі телеграму масово отримують однотипні повідомлення з проханням проголосувати за племінницю у конкурсі. Якщо ви теж отримали таку звістку, ігноруйте та навіть не думайте переходити далі й намагатись проголосувати.
Максим Шапран
Зображення створене за допомогою ШІ.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту стипендій для українських медіа, який є складовою програми “Голоси України” і реалізується ГО Лабораторія журналістики суспільного інтересу разом з фондом Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF) за фінансової підтримки Федерального мініс-терства закордонних справ Німеччини.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08