Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

Скільки в Україні “найвищих” прапорів і чи може Долина претендувати на рекорд?

Нещодавно у Долині встановили флагшток із національним прапором на висоті 42 метри. Чи є це рекордом для області, а може і для України?

Дізнавався Інформатор.

Нагадаємо, що історія із встановленням флагштоку в Долині загалом була тривалою і непростою. Роботи були заплановані ще на минулий рік: був підписаний договір на 1 млн 490 тис. гривень, яким передбачили благоустрій території відпочинкової зони в місцевому парку. Йшлося про капітальний ремонт, який передбачав тротуарне покриття, флагшток, зону озеленення та вуличне освітлення.

Судячи з тих фото і відео, які зараз викладають у соцмережах, не всі роботи вже завершені. Але прапор кілька днів тому таки замайорів… Висота флагштока, нагадаємо, – 42 метри.

Тож, сьогодні з’ясовуємо, чи є ця конструкція рекордною.

Локальний вимір

42 метри — це багато. Втім, як з’ясувалося, це таки не найвища конструкція на Прикарпатті. Чому? Бо 23 серпня 2021 року найвищий прапор у нашій області підняли у Старому Угринові — малій батьківщині одного із теоретиків українського націоналізму Степана Бандери.

Найбільший на Прикарпатті прапор України, встановлений біля музею-хати Степана Бандери у Старому Угринові. Джерело: “Суспільне”

Висота флагштока там становить 50 метрів, а розмір полотна прапора — 12 х 8 м (у Долині, до речі 9 х 6 м). Вартість будівництва (встановлення) обійшлася у 3 млн 520 тис. грн.

Втім інших близьких до рекордів флагштоків із прапорами на Прикарпатті більше немає. Тож, встановлений у Долині таки можна віднести до одного з найбільших.

Як щодо загальнодержавного рівня?

Найвищий флагшток в Україні (та навіть у Європі!) встановили у 2021 році в Харкові. Висота флагштока – 102 метри. Скільки коштував сам флагшток, невідомо. Але за офіційними даними, вартість комплексу загалом обійшлася у 24,5 млн грн.

Дещо раніше, у 2020 році, у столиці України – Києві, поблизу пам’ятника “Батьківщина-Мати”, встановили прапор на флагштоці висотою 89,2 м.

Найвищий прапор України у Харкові (зліва) та в Києві (праворуч)

На Донеччині є ще один із найвищих прапорів України. Йдеться про Краматорськ, де напередодні Дня Незалежності у 2021 році, на висоті 80 метрів замайорів національний стяг. Вартість флагштоку – невідома, а от проєкт реконструкції парку під флагшток — 11 млн 173 тис. 500 грн.

80-метровий прапор України у Краматорську Донецької області

Загалом можна стверджувати, що рекордні флагштоки для України — не новизна. Чиновники їх, очевидно, полюбляють. А за рахунок бюджетних коштів їх ледь не масово встановлювали до 30-ої річниці Незалежності України. Ось перелік міст, де висота флагштоків — по 72 метри:

  •  Бровари ( вартість — 20 млн 768 тис. грн)
  • Кривий Ріг (8,1 млн грн)
  • Миколаїв (флагшток – 2,54 млн грн, а проєкт в цілому – 13,5 млн грн)

Ще один прапор на висоті 72 метрів у 2018 році було встановлено у Дніпрі.

Загалом до 30-річння Незалежності України у 2021 році на встановлення флагштоків із національними стягами у 17 областях планували витратити 170,7 млн гривень бюджетних та місцевих коштів. Таких висновків дійшли у експертній організації “StateWatch”, опираючись на відповіді обласних державних адміністрацій, систему Prozorro та повідомлення в локальних ЗМІ.

Витрати на найвищі прапори у регіонах з нагоди 30-річчя Незалежності. Дані StateWatch

Досить багато прапорів майорять на висоті 50 метрів. Такі є у Львові (12,02 млн гривень вартував проєкт у цілому), Вінниці (флагшток – 1,8 млн грн, проєкт загалом – 7,5 млн грн), Кропивницькому (флагшток – 1,3 млн грн, проєкт в цілому – 5 млн грн), Житомирі (флагшток – 2,85 млн грн, проєкт в цілому – 13,74 млн грн), Хмельницькому (проєкт – 5 млн грн), Чернівцях (флагшток – 1,4 млн грн, проєкт в цілому – 10,74 млн грн), Полтаві (1,8 млн грн) та Тернополі (проєкт – 4,8 млн грн).

Підняття Державного Прапора України на висоту 50 м у Львові. 23 серпня 2021 року.

Прапори України у Вінниці, Житомирі та Одесі на висоті 50 м. Серпень 2021 р.

Водночас експерти із StateWatch зазначили, що в Сумській, Тернопільській, Одеській та Херсонській ОДА  найвищі прапори встановлювали без залучення бюджетних коштів. До речі, у Херсоні у 2021 році напередодні відкриття гігантського прапора впав флагшток.

Міряння висотою прапорів у часі війни – чи доречно?

Якщо до лютого 2022 року подібні рекорди просто сприймалися суспільством неоднозначно, то нині ситуація геть інша. Виділяти у часі війни мільйони (і навіть сотні тисяч) гривень на подібні конструкції багато хто вважає просто аморальним. І поки політики “змагаються” за звання найвищого чи найбільшого прапора та виділяють на це гроші громади, наші військові на полі бою вкладають у національний стяг найбільшу та найглибшу цінність — свою боротьбу, кров та життя. Саме військові як ніхто інший найбільше розуміють і знають цінність українського стягу. І саме на підтримку воїнів було би куди доречніше спрямувати кошти, які комусь на четвертому році повномасштабної війни раптом стали зайвими у бюджеті. Чи не так?

Ярослав Куцій

Матеріал підготовлено в рамках проєкту стипендій для українських медіа, який є складовою програми “Голоси України” і реалізується ГО Лабораторія журналістики суспільного інтересу разом з фондом Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF) за фінансової підтримки Федерального мініс-терства закордонних справ Німеччини.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору