Івано-Франківську обласну раду просять звернутись до ВРУ з пропозицією про виділення прикарпатського Опілля (в межах колишніх Галицького і Рогатинського районів) в окремий Галицький район з центром у Галичі.
Звернення нещодавно ухвалили учасники наукової конференції “Галич давній і сучасний: відновлення історичної пам’яті”, пише Інформатор, покликаючись на “Галичину”.
До організації заходу Івано-Франківським осередком Наукового товариства ім. Т. Шевченка були причетні й обласні організації Національних спілок письменників та краєзнавців України, Товариство письменників і журналістів ім. І. Франка (ТОПІЖ), науково-просвітницьке товариство “Просвіта-Світовид” та обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка. З-поміж іншого йшлося і про повернення Галичу належного йому місця в українському сьогоденні.
Зокрема, на великому значенні Галича в історії нині незалежної Української держави, акцентував голова осередку НТШ – завідувач кафедри ІФНТУНГ, член НСПУ Василь Мойсишин. Можливість віддати данину належної шани колишній столиці Галицько-Волинського князівства вчений і письменник пов’язує якраз із підтримкою ідеї відновити статус Галича як центру окремого району – Галицького, до складу якого ввійшла би й Рогатинщина.
Це територіальне утворення охоплювало б один із чотирьох етнографічних регіонів Івано-Франківської області – Опілля, адже, на відміну від нього, Гуцульщина, Покуття й Бойківщина мають свої райони з адміністративними центрами.
Низка науковців та громадських діячів таку ідею підтримують. Тож, учасники конференції ухвалили звернення, яке надіслали голові Івано-Франківської обласної ради Олександрові Сичу (а копію цього листа – й очільникові Івано-Франківської громади Русланові Марцінківу).
“З огляду на велике державотворче, історичне й духовне значення Галича пропонуємо Івано-Франківській обласній раді звернутись до Верховної Ради України з пропозицією про виділення прикарпатського Опілля (в межах колишніх Галицького і Рогатинського районів) в окремий Галицький район з центром у місті Галич. В історії Європи є тільки два державні утворення, назви яких походять від однойменних столиць, – це Рим і Римська держава і Галич та Галицька держава. Тому їхніх жителів називають римлянами й галичанами. У багатьох країнах попередні столиці мають особливий статус, а це означає відповідні фінансування й підтримку об’єктів державної спадщини. Абсолютно доречно зробити це і нам”, — йдеться у зверненні.
Нагадаємо, що місто Галич овіяне подихом вікової історії і славою очільників Галицько-Волинського князівства, зокрема Данила Романовича, якого Папа Римський Інокентій IV коронував як першого короля України-Руси. У 2020 році внаслідок адміністративно-територіальної реформи у державі Галич зник з мапи Івано-Франківщини як районний центр. Галицький район ввели до складу новоутвореного Івано-Франківського. Тоді з 14 районів в області сформували 6 укрупнених. Нині Галич є лише центром Галицької міської територіальної громади, до якої належить це місто і 25 сіл.
До слова, повернути Галицький район спроби вже були. Так, на сесії Івано-Франківської обласної ради 31 липня 2020 року депутати підтримали ідею про перейменування Івано-Франківського району на Галицький зі збереженням адміністративного центру району в Івано-Франківську. Це питання погодив у листопаді того самого року Кабінет Міністрів. Проте, першим кроком задля такого перейменування району має стати відповідне позитивне рішення Івано-Франківської районної ради, але депутати вже двічі (на сесіях 2 листопада 2023 року і 20 грудня 2024-го) своїм голосуванням провалили цю ідею.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08