Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

Освячували паску, яйця й вино: як українські воїни святкували Великдень 100 років тому

У Івано-Франківську історик, краєзнавець Петро Ганцюк розповів про те, як українські військові формування святкували одне з найбільших релігійних свят – Великдень у часі Першої та Другої світових воєн. 

Ділиться Інформатор, покликаючись на Галицький кореспондент.

У лавах Січових Стрільців шанували власні релігійні традиції. Краєзнавець Петро Ганцюк розповів, що перше пасхальне богослужіння у стрільців відбулося у квітні 1915 року. Проте відрізнявся спосіб святкування у залежності регіону перебування військових. До прикладу, підрозділи, які перебували на Закарпатті, організували імпровізований хор у церкві, що стало великою дивиною на той час. Коли після богослужіння хлопці вийшли з храму, то їх миттєво обступили місцеві дівчата – всім кортіло дізнатися звідки взялися такі співочі хлопці. Освячували легіонери не лише паски і яйця, але й вино.

На Львівщині, бійцям, які які брали активну участь у боях за гору Маківку освячену їжу приносили місцеві з підлісних сіл. В подальші роки відзначення залежало від того, де саме кожен підрозділ застав Великдень. Якщо на фронті, то вояки щогодини мінялися між собою: одні святкують, інші – на варті. Якщо наближалися ворожі підрозділи, вартові повідомляли про тривогу і вояки мусили «вицофувати», тобто швидко відступати. Дуже рідко когось відпускали додому на свята.

Серед іншого історик розповів особливості святкування Великодня вояками УПА. Коли вони ще мали можливість, то відправляли Пасхальну Літургію у лісі. До слова, активно готувалися до свята: майстрували столи вистилали ялинковими гілками, а на них розкладали освячену їжу. Так було у 1944 році. Пізніше, вони не мали такої можливості, адже почалися масові облави та переслідування.

Бували випадки, але вкрай рідко, що обидві сторони домовлялися про так зване перемир’я на час Великодня. У криївках вояки не хотіли святкувати. Провівши кілька місяців під землею, Великдень для них символізував світло.

Стосовно дивізії “Галичина”, то вони мали своїх духівників, яких благословив митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. Один священник припадав на 1000 бійців. Вояки УПА так само мали духовну опіку, хоча досі точаться суперечки, чи дійсно отці, які там служили, були офіційними капеланами. Адже в структурі УПА не було передбачено присутності “польових духівників”. При цьому парафіяльні священники сповідали, причащали, виконували обряди шлюбу і похорону також і для партизанів УПА.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору