Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

Як Інформатор презентував у калуському храмі унікальну 116-літню метрику | ВІДЕОРЕПОРТАЖ

У Провідну неділю у церкві св. Архистратига Михаїла журналісти Інформатора презентували унікальне 116-річне свідоцтво про народження. У присутності великої кількості калушан та священників храму метрику було показано у храмі, а опісля передано науковцям із Краєзнавчого музею Калущини, де кожен зможе ближче її розглянути. Своєрідна історико-соціальна місія Інформатора, яка тривала декілька довгих місяців, вчора знайшла своє логічне завершення. 

Розповідає Інформатор.

Журналіст-історик Ярослав Куцій розповів, що на метрику вдалося натрапити восени 2024 року. Відтоді велися перемовини про викуп, який вдалося здійснити у березні 2025 року. Калуська редакція “Інформатора” з нагоди свого 3-річчя організували збір коштів, який закрили за 1 годину. Видання вирішило зробити цей день особливим не лише для Інформатора, але й для Калуша:

“До 3-річчя нашої редакції ми вирішили зробити збір коштів, щоб воно запамʼяталося, що ми зробили це спільно із нашими читачами, калушанами. Сьогодні у цей важливий день, у храмі св. Архистратига Михаїла, від усієї редакції Інформатора, ми робимо дарунок нашому місту. Повертаємо історію назад до Калуша, туди, де вона повинна бути”, – 

Історик зазначив, що унікальність метрики полягає у автентичності підпису о. Володимира Петрушевича, а також наявністю церковної печатки старої церкви св. Михаїла, що розміщувалася на сучасній вул. Бандери.

Детальніше про викуп та презентацію метрики 1909 року у нашому відеорепортажі:

Настоятель храму св. Архистратига Михаїла (УГКЦ) о. Іван Бігун був приємно вражений метрикою та подякував журналістам за вклад у історію та розвиток Калуської громади:

“Ви дбаєте про культурну спадщину нашої святої Церкви. Це дуже вагомий вклад у історії нашої Калуської громади. Бажаю вам успіху, Божого благословення, щоб ви надалі у такому молодому віці, але дуже-дуже багато ще вклали праці у розвиток нашої Калуської громади”

Начальниця управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради Любов Джуган зазначила, що кожен калушанин зможе побачити передану метрику у Краєзнавчому музеї:

“Дякуємо команді “Інформатора” за цінний документ переданий до музею. Запрошуємо усіх із понеділка відвідати Краєзнавчий музей Калущини, де кожен зблизька зможе поглянути на передану метрику”, – розповіла посадовиця.

Викуплений Інформатором спільно із калушанами історичний документ було передано провідному науковому співробітнику Краєзнавчого музею Калущини Івану Тиміву:

“Дуже приємно, що колекція нашого музею поповнюється також памʼяткою. Вона дуже важлива і рідкісна. Такі речі робилися у одному примірнику. Наш музей належним чином зберігає такі документи”, – розповів науковець.

Вподальшому, документ зберігатиметься у фондах Краєзнавчого музею. Наприкінці презентації журналіст подякував усім, хто долучився до збору та наголосив на тому, що війна триває і слід підтримувати воїнів на передовій.

“Лише спільно ми можемо здолати ворога, який відомий – росія. Самого ж о. Володимира Петрушевича вбили москалі лише за те, що він був українцем. Ми повинні гуртуватися навколо наших сіл, нашого міста та України”

Нагадаємо, що метрику вдалося знайти восени 2024 року на онлайн-аукціоні, що проходив у Щецині. Щоправда, він відбувся в червні того ж року, але ніхто її не викупив. Сконтактувавшись із власником антикварні доктором Войцехом Лізаком нам вдалося домовитися про викуп метрики.

Втім, збір коштів ми почали значно пізніше. Він з певних причин декілька разів переносився. Та власне розпочався в третій день народження калуського Інформатора. Калушани долучилися до викупу та за годину закрили збір коштів на суму 3 000 гривень. Тоді ж ми одразу оплатили повну вартісь метрики із пересилкою.

Відправлено її було 21 березня. Через 5 днів посилка пройшла митний контроль, а 2 квітня 2025 року редакторка “Інформатор Калуша” Тетяна Кіндюх забрала її із пошти у Калуші. Відтоді, редакція готувалася до презентації та обрирала найоптимальніший час, який би підходив усім. Враховуючи, що тоді ще був піст, для презентації було обрано наступну неділю після Великодня. Тобто 27 квітня.

Зрештою, своєрідна історично-соціальна місія Інформатора, яка тривала декілька довгих місяців, вчора знайшла своє логічне закінчення. Ми вперше презентували свідоцтво про народження, видане у 1909 році на загал і передали на зберігання до калуського музею.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору