Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

На Прикарпатті віднайшли унікальний печерний монастир

Монастир Прикарпаття (1)

Команда археологів вперше дослідила середньовічний печерний монастир у селі Раковець, виявивши унікальні наскельні релігійні зображення XIII–XIV століть, серед яких – скульптурне погруддя, очевидно, Діви Марії.

Ділиться Інформатор, посилаючись на сайт Gazeta.ua.

Історико-археологічна експедиція Прикарпатського національного університету (ПНУ) вперше провела комплексне дослідження печерного монастиря, розташованого у селі Раковець Коломийського району. Вчені встановили, що це унікальне помешкання датується XIII–XIV століттями, а також виявили виняткові наскельні релігійні зображення.

У квітні 2025 року археологи з Прикарпаття вперше здійснили детальне обстеження цього середньовічного печерного монастиря в Раковці. Керівництво експедицією здійснювали професор Микола Кугутяк, доценти Борис Хруслов та Михайло Москалюк, спеціаліст Роман Кобильник і краєзнавець Василь Федак.

Сама печера знаходиться в історичній частині села, відомій як Раковець-місто, і розташована всього за 80 метрів від берега Дністра. Вхід до неї мав особливу архітектурну форму: його висота сягала 2,5 метра, а ширина – 1 метр. Під час досліджень археологи виявили вертикальні пази, які свідчать про те, що колись тут встановлювались дерев’яні двері, що закривали доступ до цієї святині.

Монастир Прикарпаття (1)

Найбільш значущими знахідками стали наскельні скульптури. Праворуч від входу було виявлено скульптурне погруддя, яке, ймовірно, зображує Діву Марію з вінком на голові. Зліва, на тому ж рівні, вирізьблено зображення, що нагадує ікону Пресвятої Богородиці з Дитям Ісусом. Попередньо експерти датують ці образи XVI–XVII століттями.

Печера має округлу форму, її діаметр зі сходу на захід становить 6 метрів. Висота сягає 2,3 метра, а ширина в центральній частині – близько 2,5 метра. Для забезпечення освітлення монахи облаштували велике вікно шириною один метр і висотою 1,2 метра, яке закривалося дерев’яними елементами. Глибше у печері було знайдено ще одне невелике кругле віконце діаметром 20 сантиметрів

Монастир Прикарпаття (1)

Центральна частина печери, імовірно, функціонувала як каплиця для богослужінь. Саме там археологи знайшли наскельний малюнок, що нагадує Преподобного Онуфрія біля лева. Після комп’ютерної обробки зображення було помічено кілька хрестів різної форми, що додатково підтверджує релігійне призначення печери.

Дослідження однозначно засвідчили давню історію цього печерного комплексу. За археологічними ознаками науковці припускають, що спочатку печера була вирубана ще в дохристиянський період. Пізніше, вже у середньовіччі, монахи облаштували там свою обитель.

Для місцевої громади особливу цінність мав чудотворний образ Матері Божої, намальований монахами. У XVII столітті ця ікона потрапила до Раковецького замку, фрагменти якого й досі височіють над печерою. Згодом її передали до церкви Святого Димитрія. На жаль, у 1848 році церква згоріла, і цей цінний образ був втрачений.

Народні перекази середини XIX століття розповідають про пустельника, який влітку перепливав човном через Дністер із села Монастирка, щоб усамітнитися в цій печері. Це свідчить про те, що протягом віків печерний монастир міг змінювати свій статус – з чоловічого на жіночий.

Монастир Прикарпаття (1)Монастир Прикарпаття (1) Монастир Прикарпаття (1)

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору