Нові законодавчі ініціативи передбачають, що набрання законної сили судовим рішенням, яким призов визнано протиправним, буде слугувати підставою для звільнення військовослужбовця.
Ділиться Інформатор, посилаючись на сайт Судово-Юридична газета.
Якщо судове рішення, яким визнано протиправною процедуру мобілізації, набрало законної сили, пропонується дозволити звільняти таку протиправно мобілізовану особу з військової служби. Таким чином прагнуть вирішити дилему, з якою стикнулися адміністративні суди: коли людину було мобілізовано, наприклад, взагалі без проведення медичного огляду чи без оформлення ТЦК будь-яких документів, рішення ТЦК про призов суд визнає протиправним, але ефективний спосіб захисту порушеного права не забезпечується, оскільки у законі про військову службу відсутня відповідна підстава для звільнення зі служби.
Відповідний законопроєкт 13345 про внесення зміни до частини 4 статті 26 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо звільнення з військової служби за рішенням суду зареєстровано у Верховній Раді.
А саме, пропонується встановити, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби, зокрема, у зв’язку з набранням законної сили рішенням суду, яким визнано протиправним призов на військову службу під час мобілізації.
Раніше Верховний Суд ухвалив рішення, з якого випливає, що встановлення факту грубого порушення Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) процедури мобілізації не призводить до звільнення незаконно мобілізованого з військової служби. Таке рішення міститься у постанові у справі №160/2592/23 від 5 лютого 2025 року.
У цій справі було підтверджено протиправні дії ТЦК щодо призову, оскільки не було проведено медичного обстеження військово-лікарською комісією (ВЛК) стану здоров’я позивача.
Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов проти ТЦК. Вони зазначили, що належним відновленням порушених прав позивача є відновлення становища особи, яке існувало до такого порушення прав. Тому ці суди зобов’язали військову частину прийняти рішення про звільнення позивача з військової служби.
Однак Верховний Суд, серед іншого, зазначив, що таке порушення не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”. Суд мотивував це тим, що зазначена стаття визначає виключний перелік таких підстав.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08