Інформатор Калуш


ВЛАДА

З крана текла отрута, а від калушан це приховали, — депутатка озвучила на сесії скандальну інформацію

Скандал на сесії міської ради у Калуші: депутатка Ольга Сікора заявила, що кілька місяців тому влада і комунальники приховали від мешканців інформацію про перевищення у питній воді тригалогенметанів і цим наразили споживачів води на серйозну небезпеку. Міський голова таку гучну заяву коментувати не став, а директор “КЕКу” запевнив: проводили роботи на трубопроводі, що і вплинуло на якість води, але ситуацію оперативно ліквідували.

Інформатор розповідає детальніше.

Із документом, що в жовтні 2024 року був сформований Івано-Франківським обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України й адресований директору КП “Калуська енергетична компанія” та міському голові Калуша, на сесію міської ради 26 червня прийшла депутатка Ольга Сікора. Вона озвучила, що 16 і 17 жовтня працівники Калуського районного відділу ДУ “Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” здійснювали в громаді плановий моніторинг та відбирали для дослідження проби питної води з мережі КП “Калуська енергетична Компанія”. Проби води брали в районі вулиці Павлика.

У результаті цих досліджень було виявлено деякі перевищення тригалогенметанів. Зокрема, 16 жовтня виявлено перевищення вмісту в 1,3 рази хлороформу (69,90 мг/дм³ при допустимій нормі <= 60,0 мг/дм³) і в 2,4 рази перевищення вмісту 1,2 дихлоретан (18,08 мг/дм³ при допустимій нормі <= 3,0 мг/дм³). А у пробі питної води від 17 жовтня виявлено перевищення вмісту хлороформу в 1,5 рази (88,03 мг/дм³ при допустимій нормі <= 60,0 мг/дм³).

Як наслідок фахівці рекомендували встановити причину перевищення у воді вмісту тригалогенметанів, перевірити дотримання режимів знезараження питної води, надати інформацію щодо аварійних ситуацій та ремонтних робіт за жовтень 2024 року, а також посилити контроль за станом усіх водозабірних споруд та за дотриманням режимів у зоні санітарної охорони водопроводу, подбати, щоб вода стала безпечною для споживання та провести повторне дослідження.

З відповіді директора КП Петра Шевчука відомо, перевищення вказаних небезпечних речовин у воді комунальники пов’язують з аварійно-відновлювальними роботами на водопровідній мережі з наступним знезараженням місця втручання в мережу, а саме використання хлорного вапна, біля станції знезараження, що призвело до підвищеного вмісту активного хлору у воді. Несправності, зазначено у документі-відповіді, були оперативно усунені.

На сесії Петро Шевчук заявив, що аналізів на ці показники в Калуші не роблять взагалі, бо ані місцева лабораторія, ані “КЕК” не мають відповідного обладнання.

“Обласна лабораторія, після того як дала інформацію про нібито це перевищення, одразу заключила з нами договір. Цьому ж центру були надані проби води і цей же центр, який встановив ці факти, вказав, що ніяких порушень немає”, — запевнив директор КП.

За його словами, коли проводять роботи на трубопроводі, може відбуватися потрапляння землі і відповідно — реакція землі з гіпохлоридом.

“Це “лікується” просто проливом води”, — пояснив комунальник.

Загрозливої для населення ситуації не було, запевнив згодом у коментарі Інформатору й заступник міського голови Богдан Білецький. 

Міський голова Андрій Найда публічно коментувати ситуацію відмовився, хоча Ольга Сікора наполягала, щоб він це зробив, адже звернення лабораторного центру було адресоване йому.

На думку Ольги Сікори, приховувати подібну інформацію від населення було злочином. Ба більше — невідомо, чи вміст цих речовин в інші періоди відповідає нормам. Депутатка процитувала кілька положень Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”, зокрема статтю 9, яка гласить, що у разі, якщо якість питної води за окремими показниками не відповідає вимогам державних санітарних норм і правил, органи місцевого самоврядування інформують споживачів через медіа про невідповідність якісним показникам питної води та вживають заходів, пов’язаних з відверненням загрози здоров’ю людей.

“У тій воді навіть купатися не можна було, не те що пити”, — наголосила Ольга Сікора.

Також вона зауважувала, що перевищення вмісту триганогенметалів призводить до онкологічних захворювань кишківника.

“Можливо, я чогось не знаю, можливо, в нас збиралася комісія ТЕБ з цього питання, можливо, калушани були інформовані, що з крана тече отрута, яка призводить до онкологічних захворювань?.. Який період часу травили калушан, я не знаю… ” — виголосила депутатка.

Наостанок вона передала власне звернення до міського голови та запропонувала фінансувати з бюджету щотижневі лабораторні дослідження води. Це — для безпеки людей. В фінансову плані — це близько 140 тисяч гривень витрат на рік, запевнила Ольга Сікора. На її думку, ситуація не є одноразовою, адже комунальне підприємство використовує для дезінфекції води щонайменше вдвічі більше гіпохлориду, аніж потрібно по нормах. Або води беруть насправді більше, аніж показують, або ж вода є небезпечною і її так сильно знезаражують, резюмувала вона свій виступ.

Була небезпека чи ні, будуть правоохоронні органи на це реагувати або ж теж ні, невідомо. Проте, приховувати подібні факти (навіть якщо вони нетривалі) від населення — доводі небезпечно. Тим більше, що комунальники щоденно дають у соцмережах детальні звіти про свою роботу, а Калуський районний відділ ДУ “Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” — пише про щоденний моніторинг якості та безпечності питної води.

Зазначимо, що після публічного оприлюднення інформації на сесії Калуська міська рада оперативно опублікувала пост, яким запевняє, що вода у Калуші — безпечна, а її якість — під постійним контролем:

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору