Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

Акт вандалізму на Калущині: як у Довпотові порізали портрети Шевченка і Франка 94 роки тому

Наприкінці 1920-початку 1930-их рр. Польщу сколихнула внутрішня політична криза. У 1930 році санаційний режим Юзефа Пілсудського вирішив здійснити “утихомирення” Галичини шляхом репресій – арештів, погромів та вбивств. Та здається, що політику погромів вони застосовували й у 1931 році, адже у Довпотові 30 червня 1931 року невідомі увірвалися у читальню “Просвіти” і здйснили погром. Хто це був – нічні гості чи таки репресивні заходи політики пацифікації?

Розповідає Інформатор.

Про акт вандалізму у Довпотові майже 100 років тому знаходимо у газеті “Діло”(Львів) за 5 липня 1931 року. Замітка у газеті вийшла під промовистим заголовком: “Нічні гості чи — пацифікація?.

Витяг з газети “Діло” за 5 липня 1931 р.

Далі детальніше:

“До читальні “Просвіти” в Довпотові, пов. Калуш, вломилися в ночі на 30 червня ц. р. незнані люди, позривали образи Шевченка, Франка, Хмельницького і грамоту членства читальні та знищили їх, помісивши ногами на долівці. Дісталося теж чимало уродженню читальні. Лавки, столи і шафи з книжками поперевертано горі ногами. Сполошені утіклі, бючи лямпи, що висіли у читальні”

Зрештою із тексту видно, що таки їх помітили та налякали так, що ті побивши лампи, які були у читальні. Це без сумніву можна назвати вандалізмом, адже невідомі не те що зірвали портрети видатних українських діячів, а навіть потоптали їх ногами. Також поперевертали усе догори ногами, не жаліючи нічого.

Пацифікація – репресивна політика польської влади проти населення Східної Галичини, що проводилася у вересні–листопаді 1930 року. Вона супроводжувалася обшуками, арештами, побиттями та вбивствами українців, погромами та закриттям українських установ, а також наругою над могилами та національними символами. Рішення про початок акції “утихомирення” Галичини було прийнято Юзефом Пілсудським 1 вересня 1930 року. Як наслідок, ця акція спровокувала радикалізацію руху опору українців на західноукраїнських землях.

Наслідки пацифікації. Фото з відкритих джерел

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

 

Нагору