Найкраще, що може зробити кожен із нас під час війни, якщо ви не у ЗСУ чи Територіальній Оброні (хоча навіть якщо і там) — це берегти себе і своє здоров’я. І підтримувати наших воїнів, звичайно! Але з кожним новим днем дедалі важче збирати крихти оптимізму, а спроби зберегти емоційний баланс все частіше сходять нанівець.
Інформатор натрапив на життєствердну публікацію киянина Максима Діжечко, ідеолога та засновник сервісу «Юридичний консьєрж» у соціальній мережі Facebook, де зібрано 15 правил, які безперечно допоможуть втриматися на плаву у цей складний час.
ПАМ’ЯТКА для волонтера і не тільки:
- Ти не можеш зробити ВСЕ.
- Ти не зобов’язаний зробити все.
- Краще розрахувати сили на марафон, а не почати бігти спринт і швидко вигоріти.
- Виділи для себе кількість годин, яку ти можеш виділити на волонтерство, поки ти ще не відчуваєш надмірну втому, і дотримуйся цієї норми.
- Готуй на своє місце 2-3 людей, передавай свої функції. А ще краще з нуля йдіть кількома людьми на одне місце і пізніше чергуйтеся.
- Не прагни все контролювати та думати “хто, як не я”. Інші люди теж не безрукі.
- Пам’ятай про свої фізичні та психічні рамки, не дозволяй нікому їх переступати.
- Краще зробити перерву, коли ще є сили та їх поповнити швидко, аніж дотягнути до стану повної втрати сил.
- Не відмовляйте іншим людям в їхньому прагненні допомогти, стати волонтерами. Налагодьте з ними зв’язки. Бо зараз вам достатньо рук, а через кілька годин всі вже можуть бути втомленими, а охочих замінити вже може не бути.
- Відрізняй, де потреба в допомозі, а де примха.
- Охолоди мозок і проаналізуй, які функції з тих, які тобі найкраще вдаються, принесуть найбільшу користь і не бери іншого на себе.
- Виставляй пріоритети для себе, шукай помічників, делегуй обов’язки.
- Постав собі будильник на телефон кожних 1-1,5 години на 5 хв – і перемикни увагу своє на тіло: попий води, вийди надвір, потягнись, розімнись, подихай глибоко і повільно. Ніяких телефонів і додаткової інформації.
- Згадай, що змотивувало тебе стати волонтером. Якщо це позитивні переживання, то це твій ресурс, згадуй про це частіше. Якщо негативні, наприклад почуття вини, то переглянь своє бажання бути волонтером, принаймні в цьому напрямі. Пошукай інші способи допомогти.
- Активне волонтерство допомагає впоратися з сильними переживаннями, це плюс, але також не гребуйте психологічними техніками для полегшення свого стану.