Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Як діагностувати в себе нервовий зрив і що з ним роботи?

Опинившись у осередку бойових дій (а зараз у ньому перебуває вся Україна), кожен стає заручником емоційних гойдалок — від ейфорії, радості й гордості за успіхи наших бійців до пригнічення, депресії й навіть нервового зриву через увесь той жах, який відбувається навколо. Але дбати про психічне здоров’я зараз надзвичайно необхідно, адже Перемога багато в чому залежить від нашої незламності, впевненості й стійкості.

Інформатор хоче розказати, як за допомогою самодіагностики зрозуміти, що до нервового зриву залишилося недовго, а також ділиться порадами, як його можна подолати самостійно, або куди варто звернутися за допомогою до фахівців.

Кандидатка психологічних наук, психотерапевтка Наталія Портницька розказала про основні ознаки нервового зриву:

 • Нервовий зрив — це гострий психічний стан, неадекватно посилена емоційна реакція на події.
 • Під час війни емоцій накопичується надто багато, здебільшого негативних: тривога, злість, розгубленість, емоційне виснаження. Якщо намагатися постійно їх пригнічувати, може виникнути загострення, психічний розлад або кризовий психічний стан.
 • На які ознаки у своїй поведінці або реакціях близьких варто звертати увагу? У більшості ситуацій йдеться про емоції та реакції, з якими людина не може впоратися самостійно. Кожна із цих ознак може бути «дзвіночком» для звернення за допомогою.
 • Неконтрольовані за силою емоційні реакції — агресія, лють, плач, дратівливість; різкі безпричинні перепади настрою — від сміху до люті й навпаки. Емоції виникають неочікувано, спрямовуються на першого ліпшого, хто потрапив під руку, сила емоції явно перебільшена, порівняно із приводом, який її викликав. Зупинити емоції неможливо.
 • Панічні реакції — раптові надсильні напади тривожності. Страх стає настільки сильним, що виникають раптові труднощі з диханням, підвищується серцебиття, тиск, здається, що земля тікає з-під ніг.
 • Пригніченість, апатія, збайдужілість, відчуття безсилля, безнадії. Попри те, що людина розуміє, що зараз потрібна її активність, допомога, сил вистачає лише на те, щоб лежати в ліжку й дивитися в одну точку. Будь-які інші, навіть найпростіші дії, вимагають надзвичайних зусиль.
 • Безсоння або надмірна сонливість. В обох випадках немає відчуття того, що ви відпочили й набралися сил. Це призводить до виснаження організму, а іноді до збоїв у пізнавальній діяльності.
 • У голові весь час крутяться нав’язливі думки. Від них неможливо позбутися або переключитися на щось інше. Поширеним є переконання про те, що треба постійно перевіряти новини, «тримати руку на пульсі». Так, людина постійно «скролить» новинні канали. На решту об’єктивно важливих справ не залишається часу та сил.
 • Неможливість зосередитися на будь-чому, запам’ятати найпростіші речі. Постійне відчуття «туману в голові».
 • Відсутність інтересу до будь-чого, навіть до подій, які безпосередньо стосуються життя і безпеки самої людини.
 • Зловживання алкоголем або іншими психоактивними речовинами.

Для того, щоб отримати безкоштовну конфіденційну онлайн консультацію психолога або психотерапевта, потрібно лише коротко описати свій запит і залишити заявку на сайті tellme.com.ua Вчасне звернення до фахівців допомагає зберегти життя і психологічне здоров’я.

Нагору