Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Що робити, якщо ви застукали мародерців на гарячому?

Недарма кажуть: “Кому війна, а кому — мати рідна”. Поки хтось волонтерить або здійснює пожертви у різноманітні фонди, інші розвивають ідеї для бізнесу й перепродають і так безкоштовну гуманітарку. Або ж тим часом як хтось безоглядно тікає від безкінечних бомбардувань і кровопролиття, зберігаючи своє життя й життя своїх дітей і лишаючи власне майно у невідомості, інший прагне нажитися з полишеного “нічийного” статку. Тому й не так вже й дивує посилення урядом жорсткості покарання за злочини у воєнний час.

Інформатор ділиться порадами від юридичної компанії Міллер про те, що робити в ситуації, коли ви стали свідком мародерства.

ЧИ БУДЬ-ЯКА КРАДІЖКА Є МАРОДЕРСТВОМ?

Ні. Загалом, кримінальний кодекс визначає серед військових кримінальних правопорушень окремий склад злочину, передбачений ст. 432 КК України. Тобто мародерство – це викрадення на полі бою речей вбитих чи поранених.

Проте в нинішніх умовах під «мародерством» стали розуміти не лише крадіжки, вчинені на полі бою, а й на інших територіях, які скоєні в умовах воєнного стану. Саме така позиція викладена у законі «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство».

ЧИ МОЖУТЬ ГРОМАДЯНИ ЗАТРИМУВАТИ МАРОДЕРІВ?

Так. Кожен, хто застав особу при замаху, вчиненні або безпосередньо після вчинення крадіжки, має право її затримати (ст. 207 КПК України). Про факт виявлення кримінального правопорушення та затримання підозрюваного потрібно оперативно повідомити правоохоронців або доставити затриманого до відділку.

ЯК ПРАВИЛЬНО ФІКСУВАТИ ОБСТАВИНИ СКОЄНОГО ЗЛОЧИНУ?

Зробити фото або зняти відео. Це допоможе довести, що скоєння кримінального правопорушення – це не ваша особиста вигадка, а реальний факт. Наприклад, зафіксувати, як мародер намагається проникнути у приміщення або вже виносить майно з нього. При цьому важливо намагатися зняти не лише обличчя самого мародера, а й майно, яке він намагався вкрасти. Викрадене разом із затриманим необхідно передати правоохоронцям.

ЧИ МОЖНА ЗАСТОСОВУВАТИ ФІЗИЧНУ СИЛУ ПІД ЧАС ЗАТРИМАННЯ?

Так. Швидше за все крадій, якого ви спробуєте затримати, буде чинити опір та намагатися будь-яким чином уникнути відповідальності. Однак ваша фізична сила повинна бути адекватною та співрозмірною обставинам. Тобто, якщо злочинець підняв руки та здався, то немає необхідності його бити при затриманні.

Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за умисне вбивство та умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення заходів при затриманні злочинця (ст. 118 та ст. 124 КК). Кримінальна відповідальність за спричинення легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень особі у разі її затримання громадянами не передбачена. Аналогічна позиція визначена у ст. 38 КК України.

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА МАРОДЕРСТВО?

3 березня Верховна Рада ухвалила закон, яким посилила відповідальність за мародерство. Відтепер за злочини, вчинені в умовах воєнного стану, передбачене покарання:

крадіжка (таємне викрадення чужого майна) – від 5 до 8 років позбавлення волі
грабіж (відкрите викрадення чужого майна) – від 7 до 10 років позбавлення волі
розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством) – від 8 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна
вимагання (вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами) – від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна
привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – від 5 до 8 років позбавлення волі

Нагору