Калуш До сайту

День пам’яті і примирення: історія

8 травня –  важливий для кожної людини день, який відрізняється сильним символізмом.

Інформатор нагадує про дні пам’яті.

Гасло 8 травня – “1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо“. Ми пам’ятаємо тих, хто поклав своє життя в цей період.  Примирення – символ того, що всі країни повинні об’єднатися разом. На жаль, 24 лютого 2022 року на територію України знову прийшла війна. Тепер до “Пам’ятаємо. Перемагаємо 1939-1945” ми додаємо всіх загиблих у сьогоднішній війні, яка триває досі. Ми всі віримо, що скоро будемо святкувати перемогу над окупантами. А сьогодні, 8 травня, разом з усім мирним світом помолимося за воїнів, які захищали та захищають Україну від ворогів.

7 травня 1945 року в місті Ремсі (Франція) підписали Акт про повну капітуляцію військ нацистської Німеччини. Наступного дня, тобто 8 травня, його ратифікували вже у Берліні. Саме тому в більшості країн Європи та у США щорічно на 8 травня проводять особливі заходи, спрямовані на вшанування пам’яті всіх, хто помер під час Другої світової війни.

9 травня 1945 року на вимогу Кремля в передмісті німецької столиці Карлсхорсті підписали ще один документ – “Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини”. Сталося це о 00:43 годині ночі за московським часом, але за середньоєвропейським все ще було 8 травня, а саме 22:43 години вечора.

2004 року на 59-й сесії Генеральної асамблеї ООН 8 та 9 травня були проголошені Днями пам’яті та примирення. Була створена резолюція, в якій пропонували всім країнам-членам ООН, приватним особами та неурядовим організаціям цими днями проводити заходи, спрямовані на вшанування пам’яті загиблих 1939-1945 років.

Вперше в Україні День пам’яті та примирення відбувся 8 травня 2015 року. Вшанування загиблих в часи Другої світової війни відбулося за наказом президента України від 24 березня 2015 року та Закону України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років”.

Головна мета цього дня – гідно вшанувати пам’ять українських воїнів, які зробили свій героїчний внесок у перемогу Антигітлерівської коаліції, та висловити повагу всім тим, хто боровся проти нацизму.

За різними даними в Україні під час Другої світової війни загинуло понад 10 мільйонів людей. Українці воювали на боці Об’єднаних Націй в арміях різних країн (Великої Британії, Польщі, Канади, США, Франції тощо). Також в Україні існував свій національно-визвольний рух (УПА).

Офіційне гасло 8 травня – “1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо“. А символом Дня пам’яті та примирення від 2014 року є квітка мак. А чому саме ця квітка – ми розповідали раніше.

 

 

Олег Вітковський