Зима доволі складний час для фауни загалом, а у місті тим більше. Зараз, напередодні затяжних холодів й прийдешнього снігу, багатьом пташкам у нашому місті буде складно добувати їжу. Допомогти пернатим пережити цьогорічну зиму можемо ми, звичайні люди, доволі простим способом — змайструвавши годівницю і насипавши туди трошки їжі.
Інформатор розповідає про те, як правильно годувати калуських пташок і з чого можна зробити годівницю.
В теперішній час стосовно годівниць для птахів можна й не заморочуватися. Їх можна придбати в будь-якому зоомагазині. Але, погодьтеся, набагато приємніше проходити знайомою місцинкою і бачити власноруч зроблену річ, яка приносить користь.
Отож, годівничку можна зробити з дерева (або шматків ДСП, ДВП і тп) згадавши шкільні уроки трудового навчання. Для цього потрібно кілька дощечок, кілька цвяшків і простеньку схему (хоча можна й покреативити) водночас не слід забувати про те, що пташкам важливий функціонал годівниці, а не її мегадизайн (годівниця зліва). Або ж, можна не згадувати уроки трудового навчання і все ж таки зробити креативну годівницю (таку як на світлині справа) за допомогою кількох бляшанок, кількох цвяхів і трьох дощечок.
Такі годівниці — найкращий варіант, адже точно прослужать пташкам не одну зиму.
Також простеньку годівницю можна зробити з коробки від молока або з лотків від яєць, що правда, такі конструкції не будуть настільки довговічними як дерев’яний варіант.
Ну і третій варіант — годівниця з пластикової пляшки. Тут головне не перестаратися з вирізанням, оскільки надто дизайнерська годівничка може просто не витримати кількох пташок, які вирішать поласувати вашими гостинцями, й просто розвалиться.
Варто також пам’ятати наступне — обираючи місце для розміщення годівниці, обов’язково робіть це з урахуванням можливості постійного її поповнення.
А тепер поговоримо про те, чим можна і чим не варто годувати міських пташок.
Можна — просом, вівсом і пшеницею. Пташки дуже люблять і сприймають насіння різних рослин, особливо злаків. Якщо у вашій годівниці розсипане просо чи овес, чекайте в гості горобців, щигликів, зеленяків та інших зерноїдних птахів. Не варто забувати, що голуби також із задоволенням видзьобують будь-яке зерно.
Насіння соняшника взагалі вважається найуніверсальнішою поживою для птахів-зимувальників. Його можуть поїдати як різноманітні зерноїдні птахи, так і синиці, повзики й дятли. Велика кількість рослинних жирів всередині насіння соняшнику робить їх важливим джерелом енергії в умовах зимових холодів.
Сало, м’ясо також можна використовувати для зимової підгодівлі птахів. Синиці, повзики та деякі інші види птахів будуть вам дуже вдячні за таку поживу. Проте, слід пам’ятати, що птахам можна тільки несолоне сало або м’ясо.
Зазвичай, шматочки сала нанизуються на мотузку, що вішається на гілках дерев або кущів. Поживу з сала або м’яса потрібно розміщувати таким чином, щоб вона не дісталася воронам, сорокам, галкам, а також кішкам і собакам. Тобто, доведеться покреативити.
Сушена горобина та глід. Ягоди горобини й глоду залучають найгарніших пернатих зимувальників – снігурів і омелюхів. Плоди потрібно заготовляти й висушувати заздалегідь, з осені.
Шишки, жолуді, горіхи. Шишки слугують основою зимового раціону дятлів і шишкарів. Сойки з осені роблять запаси жолудів, ховаючи їх у затишних місцях. Взимку прихована пожива служить гарною підмогою. Заготовивши з осені шишки, горіхи й жолуді, ви можете привабити до своєї годівниці не тільки дятлів і сойок, але і білок.
Також пернатим сподобаються: порізаний кубиками гарбуз, морква, сухофрукти та сушені гриби, Для кращого травлення до корму можна додавати потовчену яєчну шкарлупу, смалець, олію.
А от наступними продуктами пташок краще не годувати:
- чорним хлібом, сухарями;
- пшоном;
- смаженим/солоним насінням;
- солоними та копченими продуктами;
- зіпсованими продуктами.
Любіть природу і вона вам віддячить.
До речі, діліться в коментарях своїми креативами.
Остап Микитюк
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com