Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Як виявити і вилікувати кір? | Корисні поради

Кір повертається. Фахівці ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» наголошують, що кір є одним із найбільш заразних людських вірусів, що становить загрозу для всього світу. 9 із 10 не імунізованих людей, що контактують із хворим, будуть інфіковані.Двоє дітей в Україні вже захворіло на цю небезпечну хворобу. Як передбачити її та вберегтися від неї?

Розповідає Інформатор.

Вірус кору, швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Як відомо, спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. Попередній спалах кору МОЗ спостерігав у 2017–2019 роках, і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий виток невідворотній.

Основною причиною постійних спалахів цього захворювання — недостатнє охоплення щепленнями. Попри те, що перед пандемією COVID-19 рівень вакцинації в Україні зростав, під час пандемії він почав знову падати. А з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ситуація значно погіршилась. Військові дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації. До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках. У таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Кому загрожує кір?

Усім невакцинованим, особливо дітям до року.

Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, молодших року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
Невакциновані медичні працівники також наражаються на ризик захворіти.

Яким може бути перебіг хвороби?

Хвороба у зараженого може протікати досить важко. Інкубаційний період хвороби (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 10–12днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами:

  • висока температура;
  • головний біль;
  • нежить;
  • сухий кашель;
  • збільшення лімфовузлів;
  • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення).

На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілі. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.

Ускладнення кору  може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед них — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Профілактика кору:

Ліків проти кору, на жаль, не існує. Тому єдиний захист — щеплення.

Від кору захистять дві дози вакцини. Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого людина стає нечутливою до захворювання. Високий рівень охоплення населення вакцинацією формує так званий колективний імунітет. Кір не поширюється там, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98 %. Вакцина в Україні є, і її можна отримати у педіатра чи сімейного лікаря безоплатно.

Згідно з українським календарем профілактичних щеплень, у 12 місяців дитині роблять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію.

Якщо дитина не отримала першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, їй треба якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Дорослі, які не мають переконливих відомостей про щеплення від кору, також мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом у 28 днів

Дії у разі виявлення перших симптомів кору:

  • Терміново звернутися за медичною допомогою.
  • Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
  • Слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чистою, добре провітрюватися.
  • Обов’язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
  • Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
  • Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
  • Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
  • У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

Особи, що потрапили в контакт з хворим на кір, повинні перебувати під медичним наглядом протягом 21 дня від моменту останнього спілкування з хворим. При появі будь-яких ознак інфекційного захворювання необхідно викликати лікаря і повідомити про наявність контакту з хворим на кір.

 

Остап Микитюк

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com

Нагору