З приходом весни приходять і кліщі. Вони, як і будь-що повзуче, можуть нести загрозу для життя людей і тварин. У зв’язку з цим добре мати під рукою кілька порад про те, що з цим робити.
Розповідає Інформатор, покликаючись на Долинську міську раду.
Завідувач відділення епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб Іван Шеремета дав корисні відповіді на важливі запитання про кліщів:
Коли кліщі небезпечні?
Кліщ — тварина всесезонна, взимку вони нікуди не зникають, але найбільш небезпечний час — весна і осінь. Особливо обережними варто бути з квітня по червень і з вересня по жовтень.
То що тепер, не ходити під деревами і не сидіти в кущах?
Кліщі не стрибають з дерев, вони живуть у траві та невисоких кущах. Якщо гуляєте у парку, ходіть доріжками, у лісі — стежками. Але зустрітися з кліщем можна де завгодно. Тож, якщо у вас запланована прогулянка в місцевості, де навколо не лише асфальт, скло й бетон, краще захистити себе.
Як саме? Потрібен якийсь спеціальний одяг?
Краще одягти світлі штани, закрите взуття і заправити штани в шкарпетки. Так само вдягайте й дітей. І обовʼязково оглядайте себе і їх після прогулянки.
Варто використовувати якісь засоби проти комах?
Обовʼязково. Деякі діючі речовини, які в Україні дозволено використовувати лише з трьох років, у США рекомендують з трьох місяців. Йдеться, зокрема, про DEET, або ДЕТА — диетилтолуамід. У нашій країні для дітей частіше дозволяють засоби з ефірними оліями, але вони працюють гірше і можуть спричинити алергічні реакції. ДЕТА — ефективний репелент.
А як захистити собаку від кліщів?
У географічній зоні, де розташована Україна, кліщі для собак досить небезпечні і переносять чотири хвороби: бореліоз, бабезіоз, анаплазмоз та ерліхіоз. Тому пса треба захищати від цих паразитів. І памʼятайте, що собака може принести кліща в будь-яку пору року. А кліщ легко перезимує в теплій квартирі. Тому обробляти собаку від паразитів варто весь рік. І звісно, після кожної прогулянки треба оглядати тварину.
А кота теж треба обробляти?
Авжеж. Котів теж треба захищати від ектопаразитів — тобто паразитів, що живуть на поверхні тіла. Зазвичай препарати діють на різні їх види: кліщів, комарів, бліх. Кота, як і собаку, треба обробляти цілий рік. Найчастіше для цього використовують одні й ті самі препарати. Виняток — засоби із перметрином — вони підходять для собак і дуже небезпечні для котів, навіть у найменших дозах.
Знайшов кліща на тварині, як бути? Їхати у ветеринарну клініку?
Так ви тільки втратите час, тому краще зняти кліща самостійно. Це не складно — знадобиться спеціальний інструмент, який продається в зоомагазинах, або звичайний пінцет. Треба захопити кліща якомога ближче до шкіри і потягти вгору. Але з лікарем все одно треба проконсультуватися, щоб не пропустити момент, якщо тварині стане гірше. Послідкуйте за нею до двох тижнів — якщо тварина стала млявою, температура підвищується, слизові оболонки бліднуть, сеча стає червонуватою, терміново звертайтеся до ветеринара. Якщо протягом пів року пес почав кульгати — теж. Коли тварину кусає кліщ, це варто зафіксувати: точні дані допоможуть швидше встановити діагноз і призначити лікування.
А що робити, якщо знайшов кліща на собі?
Найперше — зняти його. Процес такий самий, що і з твариною: візьміть пінцет, захопіть кліща близько до шкіри і повільно витягніть його вгору. Навіть якщо вусики залишаться в ранці, не страшно. Для організму ці залишки — просто чужорідне тіло, як скабка. Потім варто обробити ранку антисептиком. І в жодному разі не треба змащувати кліща олією, мазями чи вазеліном. Кліщу бракуватиме повітря, і він може випустити вміст шлунка в ранку.
Кліща треба нести в лабораторію?
Ні. Дійсно, існують тест-системи, які показують, чи були в кліщі борелії — бактерії, які викликають хворобу Лайма. Але ці тести не дуже досконалі, окрім того, кліщ не передає борелії миттєво — як правило, для цього потрібно не менше доби від того моменту, як він присмоктався до людини.
То й до лікаря можна не йти — витяг кліща і забув?
Роздивіться кліща — якщо він виглядає ніби пузатим, то можливо, вже насмоктався крові. Тоді краще звернутися до лікаря. Те саме варто зробити і коли ви не знаєте, скільки часу кліщ просидів у вас на тілі.
Може, зробити аналіз на антитіла до бореліозу?
Якщо симптомів немає, не варто. З певною кількістю борелій організм може впоратися сам, а антитіла все одно зʼявляться. Лікар може невиправдано призначити антибіотик.
Як зрозуміти, чи є в мене хвороба Лайма? Вона обов’язково буде, якщо кліщ усе-таки вкусив?
Ні, необовʼязково. В Європі переносниками борелій є лише 20-25% кліщів. Інфекція розвивається у 1-5% людей, яких укусив кліщ. Але все одно варто спостерігати за своїм станом. Часто буває так, що людина не помітила, як її вкусив кліщ. Тому звертайте увагу на симптоми — якщо ви побачили на тілі червону пляму, вас лихоманить, болять мʼязи та суглоби, зʼявилися нетипові головні болі, тоді терміново зверніться до лікаря.
А правда, що кліщі переносять енцефаліт?
Правда. Але статистика каже, що в Україні енцефалітних кліщів немає, ми знаємо лише про поодинокі випадки. Тим не менш, треба бути уважними — такі кліщі водяться в Польщі, Словаччині, Чехії, тож цілком можуть зустрітися в Карпатах.
Як тоді себе захистити?
Найпростіший і найдієвіший спосіб — зробити щеплення від енцефаліту всій родині. Є вакцини для дітей від року до 15 років, а також для старших підлітків і дорослих. Коштує ця вакцина недешево — від 2 000 гривень, а вакцинація проводиться тричі. Але краще не економити. Лікувати енцефаліт складно, і наслідки для здоровʼя можуть бути дуже серйозними — аж до інвалідності.
Остап Лагойда
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com