Сучасна назва річки формувалась впродовж останніх 200 років. Як змінювались назви до цього часу, яку історію вони приховують, та які варіації назви річки існують в наш час?
Розповідає Інформатор, посилаючись на дослідника Андрія Тимківа.
Попередня назва річки — Ломниця (Ловниця). Назва походить від слова “ломити”. Обґрунтовують це тим, що річка і справді часто ламає береги та навіть впливає на географію поселень. Назва “Ломниця” не є рідкісною в наших краях. Схожу назву має частина села Сваричів — “Ломенка”.
Цікавий факт з історії: в липні 1917, коли РІА наступала на Рожнятів та Калуш — на Лімниці була повінь, що значно стримувала натиск Росії. Повінь дозволила підготувати сили та відкинути війська до річки Збруч.
Згодом Ломниця трансформувалась у звичну нам назву — Лімниця.
Інша назва річки — Василява (Васильова). Так називають її жителі Перегінського з часів Київської Русі.
Йшов 1240 рік. Монголо-татарське військо спалило Київ і через Галицькі землі рухалось до Європи. Через брід на Лімниці монголо-татари переганяли полонених, яких звільнив княжич Василько Романович зі своїм загоном, напавши на татар. Та Василька наздогнала татарська стріла у бурхливих водах Лімниці. Звільнені люди поселились на берегах річки. Саме тоді поселення назвали Перегінськом, а річку — Василявою. Таку назву, подекуди, використовують і досі. Збереглося й урочище з назвою “Завасилява”.
В інших селах, до прикладу, в Ясені — Лімницю називають Старовниця (Лімницє). В Закерничому — Чев, за легендою часів опришків про Юнака Чева та дівчину Чечву.
До теми: Легенда Лімниці. Як з‘явилась наша ріка?
Віталіна Костів
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com