Калуш До сайту

Як на Прикарпатті діяв бізнес, пов’язаний з росією?

До повномасштабного вторгнення окупантів в Україну нікому й діла не було до того, що цілі флагмани хімічної промисловості Івано-Франківщини перебувають під контролем бізнесових структур держави-агресора. І тільки після 24 лютого 2022 року на це звернули увагу правоохоронні органи, але й це не завжди давало бажані наслідки.

Ділиться Інформатор.

За інформацією з відкритих джерел, у поле зору правоохоронних органів потрапили завод карбамідних смол “КарпатСмоли”, завод з виробництва пластикових труб “Калуський трубний завод” та “Карпатнафтохім”.

Як “Карпатсмоли” та “Калуський трубний завод” стосуються кримського моста?

Ще 5 грудня 2022 року Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що за його ініціативою в управління держави було передано виробничо-складський комплекс поліетиленових та полівінілхлоридних труб та завод карбамідних смол на Прикарпатті, власниками яких були громадяни росії.

Назви підприємств ДБР не згадувало, та ЗМІ вказали, що вищезгадані заходи стосувалися саме ТОВ “Калуський трубний завод” та ТОВ “Карпатсмоли”.

На сайті “Наші гроші. Львів” вказали, що “Калуський трубний завод” входить до підприємств, якими керує Мирон Горіловський. Також він є власником аналогічного заводу в Рубіжному. Своїми українськими активами Мирон Горіловський керував через ТОВ “Торгівельний дім “Євротрубпласт”.

Також за даними журналістів “Наші гроші. Львів”, син Горіловського керує низкою компаній, які проводили водопостачання на півострів Крим за замовленням держави-терориста. Також вони причетні до будівництва Керченського мосту. Також ЗМІ повідомляють, що група компаній підприємця Горіловського “Поліпластик” причетна до постачання обладнання в тимчасово окупований Крим (в обхід санкціям).

Друге підприємство, яке було передане в управління України — ТОВ “Карпатсмоли” — займається виробництвом карбамідо-формальдегідних смол для деревообробної промисловості.

Видання OBOZREVATEL.com повідомляло, що ТОВ “Карпатсмоли” належить до сфери впливу російського мільярдера Андрія Раппопорта й перебуває під санкціями НАЗК.

Звісно ж, про зв’язки підприємства з державою-агресором згадували й раніше, але ще у 2018 його директорка від цих тверджень відхрещувалася. Та й до 2017 року кінцевими бенефіціарами компанії підприємства були партнери по UFG Wealth Management (Росія) Дмитро Кленов та Оксана Кучура. Та згодом підприємство було перереєстровано — імовірно, щоб приховати зв’язки з державою-агресором. Його бенефіціарними власниками стали громадяни Естонії Антон Ґанс, Ааво Коппель, Ханнес Піл та Крістел Меос. А вже після початку повномасштабної війни у реєстрі власників з’явився Артем Соловйов.

З ким “хімічив” Карпатнафтохім?

“Карпатнафтохім” потрапив у поле зору правоохоронних органів дещо раніше. У серпні 2022 року Департамент стратегічних розслідувань (ДСР) Національної поліції України повідомив, що службові особи підприємства організували схему, сенс якої — приховати реального власника вигодонабувача, ухилитися від сплати податків.

«Компанія є одним із найбільших виробників органічних хімічних речовин на території України та підконтрольна російській нафтовій компанії, яка входить до топ-10 світових компаній у даній сфері. Отримані прибутки нафтокомпанії поповнюють бюджет РФ, з якого фінансується “друга армія світу” та її дії на території нашої держави», — повідомив ДСР.

Але приховати зв’язки з державою-терористом не вдалося.

В серпні судом було заарештовано корпоративні права “Карпатнафтохіму”, та згодом цей арешт у судовому порядку зняли. А вже в жовтні суд передав підприємство в управління АРМА.

Та на цьому історія не закінчилась. 25 листопада 2022 року Печерський районний суд міста Києва арештував нерухоме майно підприємства. В судовій ухвалі також міститься інформація про фінансові зв’язки підприємства з юридичними особами держави-агресора за 2021-2022 роки.

За цей період ТОВ “Карпатнафтохім” перерахувало більш ніж 1 млн гривень російським юридичним особам, а саме: АТ “Башкірська содова компанія”, АТ “РН-Транс”, ТОВ “Волгоградполімерзбут”, ТОВ “Ставролен”, ТОВ “Екогазсервіс”, ТОВ “Зіракс”, АТ “Каустік”, ПАТ “Лукойл”, ТОВ «Лукойл-Пермнефтеоргсинтез», ТОВ «Лукойл-Волгограднефтепереработка».

Мав “Карпатнафтохім” і зв’язки з юридичними особами, які зареєстровані в білорусі та перерахував їм ще майже 500 млн гривень. Мова про БДПЗ РУП «Виробниче об’єднання «Білоруснафта», ВАТ «Нафтан», ЗАТ «Білоруська нафтова компанія», ТОВ «Лукойл Білорусь», ВАТ «Мозирський нафтопереробний завод», ТОВ «ГазЕнерджиХім», ТОВ «Екойл Кемікл», РУП «СГ-Транс», СЗАО «МВЗ», СТОВ «Трансекспедиція».

Також у судовій ухвалі зазначено, що службові особи ТОВ «Карпатнафтохім», діючи з корисливих мотивів, за попередньою злочинною змовою фінансують дії, які мають на меті насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу та/або захоплення державної влади, зміну меж території або державного кордону України, а саме здійснюють господарсько-фінансову діяльність з підсанкційними суб’єктами господарювання, що зареєстровані та сплачують податки та збори на території Російської Федерації та Республіки Білорусь з 2018 року.

Та виявляється, що в судовій ухвалі та даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно існує невідповідність. Тобто деяке майно не належить арештованому товариству, як зазначено в актуальних відомостях.

Виробничі потужності підприємства не передавали в управління АРМА, а це унеможливлює виробництво продукції майбутнім управителем (навіть за умови передачі йому 100% корпоративних прав). Працівники агенства аж тричі намагалися оглянути підприємства, але жодного разу їх не допустили на територію. З цього приводу АРМА зверталося до прокурора кілька разів, але відповіді так і не отримало.

А вже 28 червня 2023 року на сайті Агентства з розшуку та менеджменту активів було оприлюднено повідомлення про призупинення досудового розслідування у справі ТОВ “Карпатнафтохім”.

Оксана Марченко і прикарпатські підприємства

Дружина Віктора Медведчука є одним із кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «МБК Агротехніка» й ТОВ «Галицька аграрна компанія». Засновані ці підприємства у 2008 та 2013 роках. Перша компанія зареєстрована в селі Клубівці Тисменицької міської громади Івано-Франківського району, а друга — в місті Івано-Франківськ. Компанії входять до групи підприємств “Оскар Агро”.

Ці підприємства постійно потрапляли в скандали, пов’язані з отруєнням людей і тварин через порушення правил обробки полів пестицидами. Однак, попри публічний резонанс та зв’язки з Медведчуком підприємства спокійно працювали аж до початку повномасштабного вторгнення. А можливо й продовжують працювати далі.

Принаймні повідомлень про арешти активів Оксани Марченко знайти не вдалось. Та за інформацією на сайті opendatabot.ua, ТОВ “МБК Агротехніка” завершило 2022 рік з чистим прибутком у розмірі 199 422 000 грн, а ТОВ “Галицька аграрна компанія” — зі збутком 386 000 грн.

У висновку виникає тільки одне питання: чому люди, наділені владними повноваженнями, з 2014 і аж до початку повномасштабної війни не зважали на те, що майже вся хімічна промисловість Івано-Франківщини прямо чи опосередковано підконтрольна державі-терористу?

Іван Маруняк

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com