Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

“4 години чи 10?” — до яких відключень готуватися в новому опалювальному сезоні?

Настала осінь, а це означає, що слід більш ретельно підготуватися до зими. Як відомо, зазвичай опалювальний сезон щороку розпочинається 15 жовтня. Проте чи почнеться він цьогоріч згідно з графіком, яка ситуація з блекаутами та наскільки Україна готова до нього з технічної точки зору — 

Розповідає Інформатор, посилаючись на FOCUS.UA.

Нагадаємо, що рішення про початок запуску і завершення опалювального сезону ухвалюється на рівні місцевої влади. При цьому враховуються погодні фактори, будівельні стандарти, технічні вимоги до теплових систем, а також державні санітарні норми та інші нормативні документи. А зважаючи, що Україна все ще воює з росією, немає певності, що торішні регулярні обстріли росіян по енергетичній інфраструктурі не повторяться.

Цього тижня, 6 вересня радниця міністра енергетики Лана Зеркаль підняла тему готовності до майбутнього опалювального сезону. За її словами, згідно з плановими роботами, українські АЕС готові до зими на 70%, електромережі — на 98%, а ТЕС — на 30%. Водночас генеруюче обладнання відновлене тільки на третину. І, якщо не пришвидшити темп, то українці залишаться цієї зими без електрики.

Також вона розповіла про що в планах було збудувати великі саркофаги, які забезпечать захист ТЕС від атак російських дронів. Але такі роботи знаходяться на початковому етапі.

Проте, Міненерго спростувало заяви Зеркаль.

“Лана Зеркаль не виконує функції радника міністра енергетики, а наведена нею інформація про стан ремонтної кампанії на енергооб’єктах не відповідає дійсності. У міністерстві, як і раніше, просять посилатися на офіційну інформацію від 8 серпня, згідно з якою відремонтовані або перебувають у процесі ремонту”, — повідомили у відомстві.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також прокоментував цю тему:

“Усі ці дані Міненерго говорять про те, що ремонтна кампанія йде за планом. З боку компанії “Укренерго” є майже 80% виконання робіт з ремонту магістральних мереж. Зокрема, високовольтні підстанції вже відновлені до довоєнного стану”.

За даними Міністерства енергетики України наразі ситуація виглядає наступним чином:

  • 24 енергоблоки теплових станцій — 62% від загальної кількості;
  • 32 гідроагрегати — 68% від загальної потужності гідроелектростанцій;
  • 5 атомних блоків із 9 завершили, 4 — перебувають у процесі ремонту;
  • 70% теплоелектроцентралей відремонтовано, 30% — у процесі ремонту.

Та, на жаль, відключень не уникнути

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначив:

“Говорити про значне відновлення потужностей не доводиться. Минулого року метою ракетних ударів росіян були підстанції — об’єкти, які відповідають за передачу електроенергії, біля гідроелектростанцій, теплових електростанцій. І коли їх атакували, вже тоді було зрозуміло, що повністю відремонтувати за літо їх неможливо”.

Що більше, левова частка коштів та ресурсів сфокусована на планових ремонтах. Але попри те, що станом на травень 2023 року було оперативно відновлено майже 70% пошкоджених об’єктів ситуація кардинально не змінилась.

“Коли йдеться про оперативні роботи, це не означає, що потужність підстанції повністю відновили. Якщо підстанція пропускає мільйон кВт, її відновили оперативно на 70%, вона взимку не пропустить більше, ніж половину потужності, а ймовірність аварійних випадків підвищиться. Вважаю, що в нинішньому сезоні відключень буде більше. У ДТЕК Дніпропетровської області вже говорили, що треба готуватися до відключень по 4-8 годин, я думаю, це оптимістичний прогноз, і сміливо можна готуватися до відключень до 10 годин”, — додав Корольчук.

За словами експерта найбільш проблемними залишаються Київська, Харківська, Львівська, Хмельницька та Одеська області. Та оскільки “енергосистема пов’язана, і відштовхуватися будуть від пропускної потужності підстанцій. Зараз уже є інформація про те, що готуються графіки відключень. Як надовго — залежить від того, наскільки холодною буде зима”.

Остап Микитюк

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору