Ще минулого року українці відзначали Святий вечір 6 січня. Цьогоріч, у зв’язку із переходом на новоюліанський календар, ми святкуватимемо Святвечір 24 грудня.
Інформатор підібрав 12 найпоширеніших традиційних страв.
Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці, за традицією, збираються родинами на спільну вечерю. Ця вечеря є особливою і саме до неї готують 12 традиційних страв, кожна з яких має своє сакральне значення.
За давніми традиціями, до столу сідають у час, коли на небі з’явиться перша вечірня зоря.
Кутя
Це головна страва Святвечора. Пшениця, як зерно, має символ вічності, безкінечності й родючості. До нього, звісно ж, додавали мак (що символізує муки) та мед (символізує чистоту). Кутю, за традицією, куштує кожен із членів сім’ї. А також страву залишають на всю ніч, щоб її “скуштували” і душі покійних пращурів.
Вареники з картоплею
Пісні вареники є символом достатку. Подають їх змащеними олією, засмаженою цибулею або з грибною підливою.
Узвар
Узвар символізує нове життя, народження, яке було дароване людині Богом. Готували узвар з сухофруктів та чистої джерельної води. Вона, як складова, була символом очищення тіла та душі.
Хліб або колач
Хліб/колач — головний символ гостинності. Символ вічної пам’яті та пошуку єдино-вірного шляху до коренів свого родоводу. Зазвичай хліб ставлять біля куті на Святвечір.
Оселедець
Риба — символ християнства. Саме тому обов’язково серед 12 різдвяних пісних страв мають бути й страви з риби.
Капусняк
Капуста в цій страві — як символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи – Христа-Бога. Також капусту можна подавати в окремій тарілці.
Грибна юшка з вушками
Гриби символізують продовження роду та плодовитість. Тому на різдвяному столі так багато страв з грибами. А ще й тому, що вони є одним з важливих складових пісних страв. Грибна юшка (дехто готує і пісний борщ) та вушка — це дві страви, які гармонійно поєднуються одна з одною.
Пампухи
Пампухи — символ свята та солодкого життя. Адже всередину можна додавати різноманітні начинки, які символізують міцне здоров’я, щастя чи силу у наступному році.
Квасоля і горох
Це символ християнського життя у “домашній”, “сімейній церкві”, символ єдності роду. Адже за столом усі збираються як “горошинки”.
Вареники з капустою
Звичні вареники з капустою на святвечірньому столі символізують достаток та благополуччя. існував звичай в один з вареників заліплювати монету, й той хто її знайде — буде багатим протягом року.
Запечений короп
У ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа. Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, а знак риби став першою монограмою християнства.
Вареники з маком
Вареники з маком уособлювали множинність зоряного світу. Великою життєтворчою силою наділялися посічені в начинці яйця.
Віталіна Костів
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08