Про можливість запровадження економічного бронювання в найближчому часі повідомив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв’ю РБК, підтвердивши реальність цієї ініціативи, але зауваживши, що питання є складним з соціально-політичної точки зору.
“Це складне соціально-політичне рішення. Бо такий підхід розмежовує людей під час війни. Крім того, є питання сприйняття цього рішення військовими, що дуже важливо в контексті демобілізації, яку ми не можемо фізично зробити. Це дуже соціально чутливе питання“, – говорить Гетманцев в інтерв’ю РБК-Україна.
Гетманцев також зазначив, що це одне з найскладніших питань за останні п’ять років, яке неможливо вирішити так, щоб усі були задоволені. Він додав, що питання економічного бронювання є чутливим і може загострити соціальні суперечності в країні.
Згідно з розрахунками Міністерства фінансів, щомісячні надходження в бюджет від економічного бронювання можуть становити близько 8 мільярдів гривень, враховуючи, що більшість військовозобов’язаних, які нині працюють за зарплату менше 35 тисяч гривень, отримуватимуть саме цю суму.
“Я вважаю, що критерій для бронювання у вигляді розміру “білої” зарплати повинен бути. Це сприятиме детінізації та виведенню зарплат з “тіні”. І в цьому контексті – це правильне рішення“, – підкреслив він.
Однак Гетманцев зазначив, що ресурс, на який можна розраховувати, не є гарантованим.
“Не можна стовідсотково бути впевненим, що отримаєш ці гроші. Мінфін порахував 8 млрд гривень на місяць – ну дай Боже, щоб вони були“, – додав він.
Згідно з даними Держстату, середня заробітна плата штатних працівників у першому кварталі 2024 року склала 18,9 тисяч гривень.
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що з початку 2024 року обговорювали можливість економічного бронювання військовозобов’язаних за сплату високих податків або щомісячний платіж. Однак ці ідеї були відхилені через побоювання щодо браку кадрів і негативну реакцію в війську. Був зареєстрований новий законопроєкт №11308, який пропонував автоматичне бронювання для офіційно працевлаштованих осіб і підприємців, за умови сплати податків не менше мінімальної зарплати.