Впровадження інклюзивних рішень у Калуській громаді має розпочатися з лікарні. Представники громадськості пропонують владі звернути увагу на кілька “дрібниць”, які не потребують надвеликого фінансування, але насправді є дуже важливими для військових та цивільних, які лікуються у стаціонарі.
Інформатор розповідає детальніше.
Не секрет, що в Калуській ЦРЛ лікуються та проходять курси реабілітації люди з усього регіону, а в нинішніх умовах — і певна кількість людей з-за меж області. Цей факт оголює питання, які раніше могли залишатися поза увагою суспільства. Йдеться про доступність, базові зручності, пов’язані з перебуванням у лікарні, можливість відвідування пацієнтів і навіть — вибудовування містка комунікації між адміністрацією закладу та пацієнтами, волонтерами і військовими, представниками влади і громадськості…
Власне, ці питання нещодавно озвучував один із калуських військових Ігор Козак, який на власному досвіді відчув низку незручностей у лікувальному закладі, а, поспілкувавшись з іншими захисниками, утвердився в думці, що потрібні зміни. Два тижні тому про відсутність інклюзивних санітарних кімнат та стару плитку на вході в лікарню говорили з адміністрацією закладу. Сьогодні ж представники громадськості, об’єднавшись в ініціативну групу, прийшли у міську раду та зустрілися з міським головою Калуша Андрієм Найдою та його заступницею Наталією Кінаш. Серед присутніх був також керуючий справами виконкому Олег Савка.
Серед учасників нинішньої зустрічі з боку громадськості була невелика делегація, сформована з представників громадських та волонтерських організацій Калуша, були військові та просто активні мешканці громади, які перед цим провели кілька ширших зустрічей та виокремили проблематику. За ними — ані спільних проєктів, ані лідерів… Згуртувались ситуативно на ідеї, що місто має ставати сучасним, а громадськість повинна долучатися не лише словесно, а і дієво.
Що пропонують активісти?
- Позбутися старих плит біля центрального входу в лікарню
На кріслі колісному чи на милицях по них пересуватися дуже складно. Звичайне асфальтування суттєво поліпшить ситуацію. Потрібно також придивитися до пандуса, бо він не зовсім виконує свою функцію.
Без сторонньої допомоги нереально дістатися і до альтанок, які розміщені поміж деревами. Та і самі ці споруди потребують “модернізації”, адже пороги та вузькі входи і лавочки роблять їх недоступними.
- Інклюзивні санітарні кімнати
Наразі у лікарні їх є лише дві. А фактично такі вбиральні зараз будуть не зайвими практично в кожному відділі.
- Соціальний працівник у штаті лікарні
Це має бути людина, яка комунікуватиме між адміністрацією закладу та медперсоналом, зможе спілкуватися з пацієнтами та допомагатиме організувати їхнє дозвілля. Адже чимало тих, хто лікується у стаціонарі, проводять тут довгі тижні і навіть місяці…
- Кімната для тимчасового проживання родичів захисників
Для тих, хто потрапляє у Калуш з якогось іншого населеного пункту, часом гостро постає питання відвідин. З одного боку, в місті важко знайти подобове житло чи готель (часто це впирається навіть не у брак пропозиції, а у фінансову складову цього питання і, власне, доїзд). З іншого боку — не всіх пацієнтів лікарні медики готові відпускати на “домашню” ночівлю, адже це має певні ризики. Тож, було б добре мати в резерві якусь кімнату в самій лікарні чи, наприклад, десь у прихистку, яка слугувала би “соціальним готелем” для 2-3-денного перебування чи “лікарняним хостелом”…
Що пообіцяла влада?
Подумати. Порахувати. Зважити. А відтак — прийняти рішення та докласти зусиль, щоб пропозиції були враховані.
Як зазначив Андрій Найда, виглядає на те, що демонтувати старі плити і заасфальтувати ділянку перед входом у лікарню з усього переліченого може бути найлегше. Адже це, за сприятливих погодних умов, зможуть зробити калуські комунальники. Щодо решти — потрібно залучати фінансування з різних джерел, обговорювати з депутатським корпусом тощо. Це будуть робити, але на це піде певний час.
“Щодо кімнати, то так, у громаді є прихистки, але, по-перше, вони заповнені, а по-друге, там можуть бути розміщені тільки ВПО. Якщо ми поселимо туди іншу категорію людей, це може бути протрактовано як нецільове використання бюджетних коштів. Не зможемо цього зробити. Треба шукати інші варіанти”, — додав міський голова.
“Щодо соціального працівника, то він передбачений у штаті реабілітаційного відділення лікарні. Наразі вивчаємо, чи буде мати заклад фінансову можливість утримувати його. Якщо ні, то, можливо, міська рада зможе дофінансовувати. Це питання — на вивченні зараз”, — зазначила Наталія Кінаш.
Також вона повідомила, що в лікарні зараз облаштовують уже третю санітарну кімнату, яка буде інклюзивною. У перспективі такі ж рішення впроваджуватимуть на всіх поверхах лікувального закладу. Щоправда, коштів на це дуже бракує.
Наразі домовлено, що ще до кінця поточного робочого тижня учасники нинішньої зустрічі спільно виїдуть на місце, щоб візуалізувати обговорене та подумати, які з питань є нагальнішими і які можна робити вже через бюджетне фінансування чи коштом лікарні, а які — у перспективі, з залученням грантових коштів чи коштів бізнесу з громади. Загалом міська рада декларує підтримку та каже, що питання інклюзії зараз дуже важливе.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08