Кузнецов, Кришталь и Віхляєв — троє осіб, які були затримані на Прикарпатті за підозрою в державній зраді, де вони активно співпрацювали з російськими спецслужбами: організовували розвідувальні зустрічі, фотографували обʼєкти стратегічного значення, а також займалися передачею даних для підготовки ударів по українських військових обʼєктах, включаючи аеропорти і прикордонні зони.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Судовий репортер.
24 лютого 2022 року, близько 7:40 ранку, військовий аеродром в Івано-Франківську був обстріляний крилатими ракетами. Це призвело до значних руйнувань та загибелі одного з військовослужбовців.
На наступний день військові збили ворожий літак. Двоє місцевих чоловіків, за проханням старости села Колінці та поліціянта, вирушили на перевірку території, щоб виявити будь-які підозрілі об’єкти. Коли сутінки почали покривати село, вони побачили чоловіка в помаранчевій жилетці з велосипедом. Незнайомець сказав, що він турист, який заблукав на шляху до Коломиї. Він показав “Дію”, мав харківську прописку, говорив російською та суржиком, що викликало підозри. У нього було три рюкзаки, два з яких носив на плечах, а один на багажнику велосипеда. Також він мав ліхтарик, який блимав. Чоловік повідомив, що працює в ІТ-сфері і часто зупиняється в мотелях та готелях. Він постійно повторював одні й ті ж фрази, не чинив опору і добровільно погодився пройти до поліції.
Затриманим виявився 44-річний мешканець Харкова Дмитро Кузнецов. Він офіційно розлучений і є батьком двох дітей. В Харківській області проживали його батьки та сестра.
У Instagram Кузнецов мав понад 30 тисяч підписників і позиціонував себе як мандрівника та вільну людину. Згідно з геолокацією публікацій, у 2021 році він перебував у Швейцарії, Франції та Австрії. З 8 листопада 2021 року Кузнецов знаходився в Україні.
Перший тиждень він провів у Києві, знімаючи на квадрокоптер мости через річку Дніпро, під’їзди до них, вулицю Хрещатик та інші об’єкти. Згодом ці матеріали, ймовірно, були передані представникам російських спецслужб через публікації в його Instagram-блозі, де вони стали доступні для широкої аудиторії.
16 листопада 2021 року Кузнецов приїхав до Харкова, де прожив два тижні. Під час цього часу він зняв на відео з допомогою дрону будівлю “Держпрому” в центральній частині міста.
Потім Кузнецов перебував в Одесі, Львові, на Закарпатті, а 23-24 лютого зупинився в готелі поблизу аеропорту Івано-Франківська.
20 лютого 2022 року він поділився власною думкою щодо можливого збройного конфлікту: “Так, є план. Він погоджений з усіма сторонами конфлікту і буде реалізований. Кожен зіграє свою роль — один побіжить на фронт, інший у бік кордону, третій закриється вдома і буде чекати. У кожного сценарію є продовження, і ніхто не виграє і не програє, але отримає свій персональний урок і буде з цим жити. Якщо виживе. Багато хто не знає справжніх складних часів, не знає втрат і не перебуває в одній позиції з тими, хто пережив багато. Це тимчасово — тому одні будуть спостерігати за процесом, а інші візьмуть участь у ньому. Потім усе зміниться, ролі будуть розподілені по-іншому, сцена і декорації також зміняться. У цьому немає ніякого сенсу і логіки. Це гра, яка триває“.
У деяких публікаціях Кузнецов ділився фото та відео, які він зняв за допомогою дрона. За версією обвинувачення, за кілька днів до обстрілу аеропорту невстановлений фахівець за проханням Кузнецова змінив налаштування його квадрокоптера, знявши обмеження на використання в зонах, заборонених для польотів, а також надав йому два технічні пристрої для імітації опромінення засобами ППО.
Вважається, що в ніч з 23 на 24 лютого 2022 року Кузнецов пішки прийшов до аеропорту і залишив один з пристроїв імітації опромінення ППО.
Вранці 24 лютого 2022 року він опублікував фото вибуху, зроблене з вікна готелю, з підписом: “Не доброе утро, товарищ путин“.
25 лютого, виконуючи інструкції спецслужб РФ, Кузнецов мав перевірити розташування засобів протиповітряної оборони. Для цього він розмістив біля аеродрому технічний пристрій імітації опромінення ППО та підняв в повітря квадрокоптер. Однак його дії були викриті місцевими мешканцями.
Під час слідчого експерименту було встановлено, що дрон “DJI Mavic Air 2” з базовими налаштуваннями виробника не міг злетіти в районі військового об’єкта, оскільки мав обмеження на польоти в забороненій зоні. Водночас, дрон, який був вилучений у Кузнецова, не мав таких обмежень. Він піднявся на висоту понад 200 метрів і зміг зняти злітно-посадкову смугу та техніку військового аеродрому.
Через два дні після арешту Кузнецова староста села Колінці звернувся до поліції, повідомивши, що в селі поселилася жінка, яка може збирати інформацію для ворога. Це була 50-річна Галина Кришталь — вчителька математики, яка заробляла репетиторством і займалася розведенням собак породи американський кокер-спанієль.
Дивно, що жінка, яка раніше проживала в Києві, вирішила переїхати в село. З середини грудня 2021 року вона орендувала будинок, заплативши на пʼять місяців уперед. Нібито для того, щоб фотографувати своїх собак у полі та в лісі. Однак, за версією правоохоронців, Кришталь протягом січня-лютого 2022 року фіксувала посадковий курс військових літаків біля аеродрому та розташування органів влади.
Під час обшуку жінка не змогла пояснити причини свого перебування в сільській місцевості, заявивши, що їй просто сподобалося там жити. Однак вона додала, що в 2015 році пройшла пʼять курсів “Верещагіна”, а отримані знання використовували співробітники спецслужб РФ.
Кришталь, а також Кузнецов, в ході досудового слідства дали зізнавальні показання під відеозапис. За їхніми словами, вони проходили курси “ДЕІР” — псевдонаукову систему, яка, як стверджується, була розроблена на основі проекту зі створення психотронної зброї для спецслужб у 1980-х роках. Кришталь пояснила, що навчалася в школі “ДЕІР” в Києві і пішла звідти через незадоволення обстановкою в організації.
Кришталь пояснила, що її шантажували, і якщо вона не виконуватиме певні завдання, то її контакти передадуть тим особам, які погрожували їй вбивством ще у 2006 році. Як вона пояснила, у той час вона продала ділянку свого батька, однак після отримання завдатку вирішила розірвати угоду, дізнавшись, що можна продати землю за вищу ціну. Це розсердило покупця, і, крім того, вона була йому винна 1000 доларів, які обіцяла повернути після продажу. Згодом з’ясувалося, що покупець був частиною одного з найбільших кримінальних кланів Донецька, і її батько був змушений віддати борг.
У 2013 році, коли Кришталь поїхала в Могильов, Республіка Білорусь, для придбання собаки для розведення, до неї підійшли два незнайомці, які заявили, що їм відомо все про її минуле. Вони запитали, чи будуть її послуги потрібні, що налякало жінку, і вона погодилась на співпрацю.
У її мобільному телефоні було виявлено 12 номерів російських мобільних операторів. Крім того, з її телефону здійснювалися часті передачі даних, що свідчить про можливу передачу інформації. Кришталь підтвердила, що дійсно фотографувала об’єкти, але не знала, куди вони потраплять. Вона запевняла, що її дії не були спрямовані на шкоду Україні, і вона щиро шкодує про вчинене, готова виправити свої помилки, наскільки це можливо.
Адреси для фотографувань Кришталь отримувала від Олександра Віхляєва, якому вона раніше давала уроки математики. Віхляєв також оплатив їй оренду будинку в селі Колінці. Жінка зазначила, що він знав про її поїздку в це село ще за місяць до подій. Віхляєв пояснив, що робота полягала лише в фотографуванні, і за це їй заплатять гроші, а також нагадував, що їй потрібно виконати завдання для того, щоб припинити погрози, що виникли через події 2006 року.
Айтівець, 26-річний Олександр Віхляєв, затриманий 12 березня 2022 року на Закарпатті, категорично відмовився визнавати свою вину. Під час досудового слідства та судового процесу він наполягав, що не мав жодного відношення до діяльності, пов’язаної з Кришталь.
Віхляєв пояснив, що Галина Кришталь була його репетитором з математики ще під час навчання в інституті. Після вступу до університету їхні стосунки стали менш тісними, але одного разу вона попросила допомоги з переїздом, за що він отримав кілька тисяч гривень. Він заперечував, що давав їй гроші чи обмінювався з нею фотографіями, хоча інколи вона сама відправляла відео з собаками.
Коли почалася повномасштабна війна, Віхляєв разом з двома друзями-айтівцями вирушив на Західну Україну, щоб перечекати обстріли Києва. Під час пошуків житла на заході країни вони звернулися до Кришталь, яка погодилася прихистити їх у своєму будинку в селі Колінці. Вони приїхали вночі, але Кришталь не відповіла на дзвінки, і вони ночували в машині. Лише зранку господиня відчинила двері.
Під час цього візиту, за версією слідства, Віхляєв мав зустріч з Кришталь і передав їй інструкції щодо подальших дій після виконання завдання. Мовляв, після підриву аеродрому в Івано-Франківську агенти мали виїхати до Західної Європи. Після цього, попивши чаю, вони поїхали далі.
У селі Верхні Ремети Віхляєв і його друзі знайшли житло для 12-13 осіб, і пізніше туди приїхали їхні родичі, зокрема батьки Віхляєва. За словами його товариша, під час їхнього перебування в Верхніх Реметах Кришталь дзвонила двічі, повідомивши, що в Колінцях місцеві жителі сприйняли їх за диверсантів і вона вирішила виїхати за кордон.
Блогера завербували в російській церкві у Ніцці. Кузнецов на досудовому слідстві частково визнав свою вину та розповів, що з 2008 року навчався на курсах “ДЕІР”, які, як він дізнався, мали відношення до спецслужб рф. Матеріали, що викладали в цій школі, використовувалися для тренування бійців спецпризначення росії. Кузнецов закінчив два з шести ступенів курсу і припинив навчання через погіршення становища в його сім’ї.
У 2021 році він перебував у Ніцці, Франція, де відвідував російську церкву. Одного разу його запросили до підсобного приміщення і познайомили зі співробітником російських спецслужб на ім’я Миколай. Чоловік, за словами Кузнецова, був невисокий, зі світлим волоссям, близько 50 років, і за 20 хвилин пояснив, що він повинен робити в Україні. Миколай розповів, що за виконання завдання йому заплатять, і він має подорожувати Україною, зустрічатися з людьми та отримувати інструкції. Миколай погрожував Кузнецову, що у разі відмови його ліквідують. Кузнецов погодився і отримав 700 євро для поїздки в Україну.
Він вирішив покинути ЄС і полетів до Австрії. В місті Грац Кузнецов спробував вчинити дрібне правопорушення, аби його депортували — виніс товар з магазину і був затриманий охоронцем, який викликав поліцію. Кузнецов провів сім днів у тюрмі Граца, потім його перевели до Відня, де він ще сім днів перебував під арештом. Йому повернули речі, паспорт, посадили в автомобіль і відправили в аеропорт, де його депортували до Києва з 50 євро на руках.
За даними Інтерполу, Кузнецов значиться в базах даних Республіки Австрія як громадянин РФ і був затриманий за підозрою у крадіжці в місті Грац, де викрав чотири жорсткі диски на суму понад 1260 євро. З’ясувалося, що Кузнецов також мав заборону на в’їзд та перебування в Шенгенській зоні, видану Швейцарією. З цієї причини 8 листопада його депортували в Україну, оскільки він ідентифікував себе паспортом громадянина України для виїзду за кордон.
По прибуттю в Київ, Кузнецов отримав повідомлення в Telegram від незнайомої особи, яка запропонувала поїхати до Харкова. У Харкові він отримав вказівки через новий чат, а зустріч з жінкою, яку він знав з курсів “ДЕІР”, призвела до подальших інструкцій. Чоловік, якого Кузнецов зустрів наступного дня, дав йому завдання їздити по містах України та зустрічатися з людьми для отримання додаткових інструкцій. Співрозмовник також пригрозив ліквідацією у разі відмови від виконання завдання.
Кузнецов отримав спеціальний пристрій (маячок), який потрібно було прикріпити до SIM-карти. Він вирішив, що це пристрій для відстеження його координат. Згодом, через Telegram, йому дали інструкції поїхати в Одесу, де він проживав приблизно місяць, а потім вирушити до Львова і Трускавця. У Трускавці його попросили сходити на ринок і підтвердити це в чаті. Кузнецов отримував 300 доларів на криптогаманець за кожну поїздку.
У січні 2022 року він відвідав різні міста Закарпаття, зокрема Рахів та Ужгород, і надавав підтвердження про свою присутність на румунському кордоні та вокзалах. Крім того, він зустрічався з особами, які погоджувалися на співпрацю, і фотографував їхні документи, які потім відправляв в чат. Зокрема, він організував зустрічі з адміністратором магазину “Сільпо”, який також дав свої дані та паспорт.
Кузнецов виконував ці завдання за вказівками спецслужб РФ, організовуючи зустрічі та надаючи контактні дані осіб, яких йому відправляли через чат.
22 лютого 2022 року Кузнецов приїхав в Івано-Франківськ автобусом і поселився в готелі неподалік аеропорту, що йому було рекомендовано. 24 лютого йому надійшла інструкція підійти до аеропорту, однак, коли він туди дійшов, лише підтвердив свою присутність у чаті, після чого повернувся в готель і ліг спати. Вранці, прокинувшись, він побачив дим від аеропорту, де, як виявилося, сталася пожежа. Після цього він отримав нове завдання поїхати в Чернівці на велосипеді, але по дорозі був затриманий.
Після передачі справи до суду Кузнецов і Кришталь відмовились від своїх попередніх показань, заперечуючи навіть знайомство між собою, хоча на мобільному Кришталь виявився збережений контакт “Dima Kuznetsov” без номера телефону.
Кузнецов стверджував, що він займався продажем техніки через інтернет і подорожував за кордоном, а в Івано-Франківськ приїхав з туристичною метою. Після затримання він заявив, що його били в “прес-хаті”, змушуючи давати неправдиві свідчення. Показання були записані під диктовку слідчих.
Кришталь підтвердила, що 25 лютого до неї приїхав колишній учень Віхляєв із друзями, а 3 березня її затримали, розпитуючи про Віхляєва. Вона стверджувала, що її попередні свідчення щодо Віхляєва були неправдивими і що їх вигадала вона сама під час утримання в тюрмі. Вона також розповіла, що про шантаж із землею та таємні чати не було жодних тисків з боку, а її добровільне свідчення на досудовому розслідуванні було написано без зовнішнього впливу.
Додатково свідчила жінка, чиї дані були засекречені з міркувань безпеки, вона стверджувала, що Кришталь є особою, яка працює на РФ і займалася фотографуванням аеропорту в Івано-Франківську з метою подальшого надання інформації. Кришталь, за її словами, знала, коли почнеться війна, і їй за це платили.
Один із свідків, випускник військової академії імені Дзержинського, який займався розвідувальною діяльністю, пояснив, що для виконання завдання по нанесенню удару по військовому обʼєкту потрібно мати точні координати, які можна визначити картографічним методом, але також важлива роль агентури. Агент може бути розміщений поблизу аеродрому, збирати інформацію про техніку, налагоджувати контакти з працівниками і фіксувати військові обʼєкти для подальших ударів.
1 листопада 2024 року Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі трьох осіб, яких визнали винними у державній зраді. Пояснення обвинувачених про їх непричетність до скоєного були спростовані численними доказами, включаючи їхні показання під час досудового розслідування.
Суд підтвердив, що у зв’язку з воєнним станом показання підозрюваних, надані за участю захисників і під відеофіксацію, можуть використовуватися як доказ. Відеозаписи показали, що Кришталь і Кузнецов давали показання добровільно, без ознак тиску, їх поведінка була спокійною та послідовною, що підтверджує їхню добровільну участь у розслідуванні.
Кузнецов, зокрема, надав свідчення, що підтвердили його мобільні трафіки. Інформація про його затримання в Австрії за крадіжку також була підтверджена документами поліції. Крім того, детектор брехні виявив у нього реакції, які свідчать про конфіденційну співпрацю зі спецслужбами РФ. У нього також знайшли порошок із шапочок мухоморів, а в Кришталь вилучено мухоморний шоколад.
Зустрічі обвинувачених підтверджувалися даними операторів мобільного зв’язку, які засвідчили, що їх мобільні пристрої знаходилися в однакових або суміжних зонах базових станцій одночасно.
Усі троє обвинувачених були засуджені до 13 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08