Калуш До сайту

Чи справді апостол Андрій бував в Україні та благословляв київські пагорби?

У церковному календарі 30 листопада припадає на свято Андрія. Він був одним із найближчих учнів Ісуса Христа та першим кого Спаситель покликав за собою. Особа апостола Андрія є особливою для Україні, адже за переказами саме Андрій зійшов на київські гори та благословив їх

Ділиться Інформатор.

ІСТОРІЯ СВЯТА

Апостол Андрій був братом апостола Петра, що згодом став першим Римський єпископом (в сучасному розумінні – Папою Римським). Обоє були рибалками. Обоє народилися на березі Галілейського моря, у місті Вітсаїда. За переданнями, учні розподілили між собою землі, куди повинні були відправитися проповідувати Євангеліє Христа.

Згідно жеребу Андрію випала Скіфія (сучасна територія України). Тож він вирушив у подорож та подорожував вздовж Дніпра та Чорного моря. На своєму шляху зустрічав низку язичників, які били його. Зі своєї апостольської подорожі повернувся близько 77 року до Греції. Правитель Патри наказав стратити учня Ісуса. Розіп’яли його на Хресті.

Вважається, що він зійшов на пагорби Києва, де благословив цю землю. Також за переказами кажуть, що він став основоположником української церкви. Перший храм на його честь на території Русі було зведено у 1086 році. У “Повісті минулих літ” йдеться про звернення до послідовників, які перебували з ним у подорожі Скіфією:

“Бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, і з’явиться велике місто, і Бог побудує багато церков”. 

ТРАДИЦІЇ СВЯТА

У давнину день перед святом Андрія присвячували молодіжним вечорницям. Молодь збиралася разом та проводила весело час: ігри, забави та гуляння. Досі збереглися традиції хлопчачих збитків. Хлопці одразу після вечорниць йшли робити збитки до тих домівок, де жили дівчата, які їм подобалися. Часто парубки знімали ворота, виносили різні речі, але не крали. Чужі хвіртки здіймали та несли на подвір’я наречених.

За традицією вранці усі йшли до церки на Літургію.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08