Інформатор Калуш

ВЛАДА

Розглядали останньою і виділили нуль на розвиток: як медицина стає непріоритетною у Калуші на 2025 рік

Розглядали останньою і виділили нуль на розвиток: як медицина стає непріоритетною у Калуші на 2025 рік

Під час дводенних обговорень проєкту бюджету Калуської громади на 2025 рік з’ясувалося, що лікувальні заклади фактично матимуть лише кошти на оплату комуналки, придбання обов’язкових медикаментів та виплату заробітних плат. На розвиток — ні копійки. Такого “нуля”  у попередні роки не було ніколи.

Інформатор розповідає детальніше.

Проблема проєкту бюджету Калуської громади в тому, що він “роздутий”. У цифрах виглядає, що дохідна частина головного фінансового документа громади, порівняно з поточним 2024 роком, є більшою на понад 100 мільйонів гривень. Проте, левова частка цього збільшення — за рахунок боргу підприємства ТОВ “Карпатнафтохім” по оренді землі, що становить 75 мільйонів гривень. Не закладати цей борг у бюджет управління фінансів не може, але і шанси, що ці кошти реально поступлять у бюджет — мінімальні або й нульові. Це означає, що видатки у наступному році доведеться перерозподіляти.

Щодо видатків загалом, то на розвиток фактично не вистачає усім галузям. Впродовж двох днів представники влади та депутатського корпусу, заслуховуючи проєкт бюджету, щоразу впиралися у брак фінансування на програми і заходи, які здаються важливими. Йшлося і про міський парк, який невідомо чи буде мати кошти навіть на початок роботи навесні і запуск атракціонів, і про стадіон та народний дім на Загір’ї, де досі — вуличні туалети, і про необхідність переходу на мультихарчування у школах громади… У сфері соціального захисту бракує коштів на відшкодування вартості встановлення надмогильних пам’ятників для Героїв, у комуналці — мільйонні потреби на дороги, будівництво котелень, заміну мереж і ще низку всього.

Що ж у медицині? 

На охорону здоров’я у, як повідомила під час слухань проєкту бюджету начальниця фінансового управління Леся Поташник, на 2025 рік передбачають 62 мільйони 289 тисяч 700 гривень. Це — менше на 3%, ніж у 2024 році. З цієї суми лише видатки на оплату комунальних послуг складають 50 мільйонів 329 тисяч 900 гривень (100% від поданої потреби по розрахунках установ). У цю суму також закладені кошти на паливо, яке може бути потрібним у випадку блекаутів. Решта суми, а це 11 мільйонів 959 тисяч 800 гривень, закладені на пільгові медикаменти, зубопротезування, оплату праці працівників ФАПів.

Заступниця міського голови Наталія Кінаш, яка курує галузь охорони здоров’я, коментуючи перспективи бюджету, зауважила, що в 2025-му галузь раптово стала в Калуші непріоритетною. Такого, каже вона, не було ніколи.

“На наступний рік жодної копійки не виділено на розвиток. Лише — обов’язкові видатки”, — наголосила вона та додала, що лікувальні заклади впираються також у скорочення коштів, які отримують від НСЗУ, а отримати “пакети” стає дедалі важче.

Довідково: Пакет НСЗУ — це реєстр медичних послуг та лікарських засобів в межах певного виду медичної допомоги. Кожен пакет медичних послуг має наступні характеристики:

    • Специфікація послуг або вміст тих послуг, які зараховано до того чи того пакету; це послуги, які гарантовано пацієнту в межах певної спеціалізованої групи медичних послуг.
    • Запити та вимоги до надання таких послуг. Усі послуги зібрані в пакети, а до пакетів застосовуються єдині вимоги щодо їх надання. Типи тарифів, які використовують для сплати таких пакетів. Тарифи в  межах пакету можуть відрізнятися, але підхід до оплати і базова ставка є спільними до цілого пакету.

Медики кажуть: отримати “пакети” від НСЗУ стає дедалі важче, зокрема, і через посилення вимог до забезпечення певним обладнанням.

“На сьогодні медицина просто виживає за ті державні кошти. Розвиток якийсь із коштів НСЗУ взагалі неможливий. Про нове додаткове обладнання взагалі не йдеться. А установи мають оновлювати це обладнання або бодай мати ресурс на ремонт того, яке має. Мені сумно, чесно кажучи, говорити про те, що охорона здоров’я, судячи по тих коштах, які виділяють з міського бюджету, займає останнє рейтингове місце з усіх галузей, які забезпечуються і підтримуються місцевим бюджетом”, — резюмувала Наталія Кінаш.

Медичний директор Калуської ЦРЛ Ярослав Кінаш додав: по “пакетах” збільшують навантаження, але зменшують ціну. Відповідно надавати якісну допомогу пацієнтам стає з кожним днем важче.

Генеральний директор цієї ж лікарні Ярослав Мороз також зауважив, що ситуація є дуже складною. За його словами, освіта та медицина мають бути пріоритетними в громаді.

“Здорові жителі Калуської громади — це люди, які потім ідуть і працюють у цій громаді та як наслідок — наповнюють бюджет”, — зауважив він.

Директор КНП “Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Калуської міської ради” Михайло Гаврилишин також зазначив, що медициною у громаді знехтували. За його словами, зараз це відбулося на етапі планування бюджету наступного року. Але впродовж року сподіватися на зміни також не варто, бо:

“Навіть коли приходять у бюджет якісь кошти, вони йдуть на витрати поза межами медицини”, — висловився медик-депутат.

Він каже також, що працівники лікувальних закладів міста — на межі вигорання і багато хто реально шукає, куди виїхати. І влада зараз до цього ще докладається.

Чи є вихід?

Під час бюджетних слухань, вислухавши болі медиків, депутати міської ради пообіцяли подумати та, можливо, виступити наступного тижня з пропозиціями щодо певних змін у проєкті бюджету. Звучала також пропозиція звертатися до сусідніх громад, адже близько 30% пацієнтів калуських медзакладів — це мешканці сусідніх громад. А невелику субвенцію спрямовують лише Войнилівська та Спаська громади…

Зауважимо, що у проєкті бюджету є і цікаві видатки. Наприклад, на програму підтримки спортивних організацій закладають 2 мільйони гривень, що є приблизно вдвічі більшою сумою, аніж у поточному році; на програму стимулювання створення та підтримки ОСББ — також 2 мільйони гривень (у 2024 році по даній програмі не було передбачено жодної копійки). Є чималі суми в програмі розвитку місцевого самоврядування і низка дрібніших програм із сумами в кількасот тисяч гривень, з яких планують фінансувати допомогу церквам, проєктів для молоді, сприяти розвитку малого бізнесу тощо. Безперечно, що при достатньому ресурсі бюджету всі ці програми є важливими і цінними. Але коли коштів реально не вистачає, то чи не доцільно переглянути деякі статті видатків?

Нагадаємо, що затверджувати бюджет у Калуші планують наступного тижня. Сесія запланована на 17 грудня.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору