З наступного року держава не виділятиме кошти на заробітну плату вчителів шкіл, у яких навчається менше 45 учнів, ще через рік — і тих, де менше 60 учнів. Це означає, що або працю вчителів будуть оплачувати коштом місцевих бюджетів, або ж школи доведеться закривати.
Яка ситуація із цим у Калуській громаді, розповідає Інформатор.
Зазначимо, що Міністерство освіти таке рішення пояснює метою поліпшення якості освіти для учнів, зокрема із сіл. І схожі рішення вже ухвалювали: з 1 вересня 2016 року з освітньої субвенції не фінансують школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.
У таких дуже маленьких школах, запевняють у профільному міністерстві, діти вчаться на індивідуальній формі або в зʼєднаних класах (початкова школа), які обʼєднують дітей різного віку. Це призводить до того, що вони не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування. Окрім того, такі школи зазвичай не забезпечені вчителями повною мірою; педагоги не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому в таких школах є практика віддавати викладання деяких предметів непрофільним учителям.
На рівні держави виходом, вважають, має стати практика довезення дітей у більші школи, які укомплектовані вчителями, технічно забезпечені тощо.
Загалом усе це означає, що місцеві органи самоврядування, де є малокомплектні школи, мають вирішити: або довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів.
Про реформу говорять давно. У Калуші до неї почали готуватися, як мінімум, з попереднього навчального року. Зокрема, розглядався варіант створення опорних навчальних закладів та приєднання до них філій. Цими філіями якраз і мали стати малокомплектні сільські школи.
Зараз ситуація дещо змінилася, каже начальниця управління освіти Ірина Люклян.
“Наразі прийшло роз’яснення, що в цю кількість (45 учнів) треба рахувати всіх дітей, а не лише 5-11 класи, як ми прораховували раніше. Тобто зараз у нас в громаді немає закладів освіти із кількістю учнів, що менша за 45. Найближча до цієї межі — Вістівська гімназія, але там навчається 92 дитини. По інших школах — більше. Тому зараз будемо ще переглядати питання, чи робити з сільських закладів філії або ж залишати їх у тих статусах, які вони мають”, — пояснює вона.
Читайте також — Чи буде з січня безкоштовне харчування усіх школярів у Калуші?
ФОТО ілюстративне
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08