Калуш До сайту

Тарифні “вибори”: у Калуші громада показала характер та виявила маніпуляції в офіційних розрахунках

Громадська перевірка тарифів на воду у Калуші закінчилася кількагодинним обговоренням за участю більш як тисячі людей. Представники ініціативної групи заявили: є підстави припускати, що директор КЕК подавав на розгляд виконавчого комітету завідомо неправдиві та недостовірні дані. Люди вимагали скасування тарифів та звільнення посадовця. Міський голова у результаті пообіцяв незалежний аудит.

Інформатор ділиться найголовнішим.

У суботу, 18 січня, у Калуші відбулися громадські слухання щодо тарифів на воду. На них прийшли до півтора тисячі люду (лише офіційно зареєстрованих було 1310, а ще якась частина слухачів не реєструвалася). Крім того, тисячі людей дивилися онлайн-трансляцію.

Через такий наплив людей початок слухань добряче затягнувся. Калушанам довелося вистояти у довжелезній черзі, адже реєстрація тривала близько трьох годин. Відтак, не вистачало місця у залі, тому багато хто слухав стоячи…

Від криків “Ганьба” — до оплесків

У порядку денному було чотири питання:

Доповідача по цьому питанню, директора КП Петра Шевчука, аудиторія одразу зустріла криками “Ганьба!” Він все ж закликав вислухати його, а тоді робити висновки. Відтак доповів про обсяги реалізації та підйому води, які, за його даними, зменшуються. Ефективно працює підприємство і над зменшенням обсягів втрат. Якщо “Водотеплосервіс” мав 59%, то “КЕК” зараз — близько 40%, а за два роки, сподівається керівник, ця цифра буде в межах 30%.

Петро Шевчук відверто критикував попередника (водопостачання і водовідведенням у місті раніше займалося КП “Водотеплосервіс”, яке очолював Ігор Яковина, — авт.). Навів, наприклад, дані, що у 2018 році ВТС замінив 102 метри мереж, тобто 10 метрів на місяць. У 2024 році КЕК замінила 4 кілометри 800 метрів мереж. Порівнював також витрати на гіпохлорид та електроенергію, акцентував, що попередня компанія не робила донарахувань за безоблікове споживання води…

“Ці всі гроші лишалися в окремих заступників у кишенях”, — заявив Петро Шевчук.

Далі від громади посипалися питання і пропозиції: щодо дощових стоків, судових позовів до мешканців і боргів підприємства, щодо розмірів фінансової підтримки підприємства з бюджету громади та багато інших. коштів, які у різні роки отримувало підприємств…

За словами Петра Шевчука, дві найбільші проблеми підприємства, а відтак і громади, полягають у тому, що місто не має власних очисних (нові, за його даними, можуть вартувати близько 800 мільйонів гривень), а відтак і не може розділяти дощові і побутові стоки. Щоб перекопати місто та прокласти труби для відведення дощових стоків у річку, потрібні великі кошти, каже він. Друге — теплопостачання від “Костанзи” та фактично безкоштовне обслуговування відповідних мереж.

“Поки ми будемо надавати послуги по транспортуванню тепла 3000 споживачів, які ще користуються теплом від “Костанзи”, ми будемо нести збитки. І це буде до того часу, поки не зможемо з них стягувати плату за цю послугу”, — зазначив директор КЕК.

Власне, він озвучив те, що вже неодноразово озвучували до цього: про те, як формується тариф, що в нього входить, а що ні. Акцентував, що витрати на водовідведення фактично зросли через те, що “Карпатнафтохім” 7 років не підвищував свого тарифу для суб’єктів господарювання.

“У тариф для населення не можуть входити витрати пов’язані з понаднормовими витратами на підйом води, на очистку стоків, втрати в мережах, жодні борги, штрафи, судові збори і кредити”, — наголосив доповідач.

Він свій виступ побудував на “розвіюванні страшилок”, зокрема щодо кредиту Світового банку.

“Дійсно ми брали кредит Світового банку в 2009 році. Ми освоїли 8,5 мільйонів з 9,6. Тобто 1,1 мільйона ми повернули державі назад, виконавши всі заходи. Скоротили споживання електроенергії… Що важливо по погашенню кредиту: він був розрахований до 2027 року. До 2016 року “Водотеплосервіс” повністю розрахувався за своїми зобов’язаннями”, — зазначив колишній директор.

Також Ігор Яковина звинуватив у бездіяльності чинну владу, яка, за його словами, не зробила жодного кроку, щоб забрати у держави кошти, передбачені на повернення різниці в тарифах. За його даними, це приблизно 1 мільйон 700 тисяч доларів. Крім того, каже, що основний водозабір був зруйнований у 2020 році і досі не відновлений. А це призводить до суттєвих перевитрат електроенергії нинішнього КП.

Ще один момент: тарифи “Карпатнафтохіму”, як і тарифи КЕКу, з 2020 року мають переглядати щорічно. І якщо їх не переглядали після 2020 року, то очевидно, що підприємство ці тарифи влаштовувало, зробив висновок колишній посадовець міської ради.

Далі між ним та Петром Шевчуком зав’язалася взаємна перепалка (у трансляції можна послухати приблизно з 2-ї години) про кримінальні відповідальності, рахунки в банках та іншу діяльність. Ігор Яковина заявив, що КЕК приховує фактичний підйом води, свідомо його занижуючи, бо це дає змогу маневрувати іншими цифрами, зокрема і щодо витрат на електроенергію.

“Якби ці тарифи пішли на перевірку НКРЕ КП, то вони би затверджені не були (КЕК не є ліцензіатом цієї нацкомісії, тому вона і не перевіряє калуські тарифи на воду, — авт.), бо вони, з одного боку, показують збільшення витрат на електроенергію…, а з другого боку, зменшують реалізацію”, — резюмував Ігор Яковина.

У цій частині доповідачів було кілька — Ігор Янів, Тетяна Микитин та Ольга Сікора. З їхніх доповідей стало зрозуміло, що ініціативна група знайшла низку невідповідностей, які дали їм підстави вимагати і скасування вже затверджених тарифів, і ставити інші вимоги.

Зокрема, представники ініціативної групи припускають, що директор КЕК, маючи на меті приховати реальний стан справ на комунальному підприємстві, а також з метою власного збагачення, подавав на розгляд виконавчого комітету та до Калуської міської ради завідомо неправдиві та недостовірні дані, в тому числі ті, які стали підставою для прийняття рішення щодо підняття тарифів на централізоване водопостачання.

Кілька цитат із узагальненого висновку ініціативної групи:

“Вказані в річному плані начебто фактичні обсяги виробництва води 1-го підйому є значно заниженими, перекрученими, не відповідають реальним й дійсним обсягам виробництва води — тобто, сфальшованими, що напряму призвело до здорожчання вартості тарифу”.

“Виявлено що фактичний підйом води занижений майже в 3 рази”.

“Реальний обсяг перевиробництва води становить приблизно 3,5 млн метрів кубічних. Звідси й понаднормова фактична собівартість виробництва води — перевитрати, що лягають на прямі збитки підприємства, які керівник КП “КЕК” перекладає на населення — споживачів послуг, за рахунок неправильно сформованих тарифів, а в даному випадку ще й їх суттєвого підняття! Тобто, свою безгосподарність — перевитрати, покрити за рахунок населення, a не за рахунок прийняття вірних господарських рішень”.

“Тобто, один раз у тариф закладаються витрати на підйом перевидобутої води електроенергія, хлорування, загальнозаводські та інші, a потім повторно в тариф закладаються витрати на очистку перевиробленої (чистої) води! Перевидобуток води за мінусом втрат підприємство зливає на очистку, тобто по трубах вода поступає на очисні споруди ТОВ “Карпатнафтохім” й здорожчує тариф, оскільки реально повторно обліковується вже при водовідведенні, а покриваються ці витрати з кишень споживачів!”

У результаті ініціативна група запропонувала у законний спосіб скасувати затверджені у грудні 2024 року тарифи на водопостачання та водовідведення у Калуші, провести комплексну перевірку (службове розслідування) господарської діяльності КЕКу, звільнити директора цього підприємства та звернутися до правоохоронних органів для всебічного розслідування та притягнення винних до передбаченої законодавством України відповідальності.

За всі ці пропозиції присутні в залі голосували фактично одноголосно, висловлюючи підтримку ініціативній групі та тим, хто її представляв.

Що далі?

Одразу після завершення основної частини громадських слухань (ще до встановлення результатів голосування) Інформатор запитав міського голову Андрія Найду, що буде далі? Чи почув він достатньо інформації для того, щоб скасувати тарифи?

У відповідь очільник громади пообіцяв, що буде проведено додаткову перевірку по кожному озвученому факту. Дуже вірогідно, що не власними силами, а силами спеціалізованої незалежної організації.

Якщо факти дійсно будуть підтверджені, то тариф буде переглянуто, пообіцяв Андрій Найда. Також він зазначив, що до майбутньої додаткової перевірки зможуть долучитися й активні представники громади, які, власне, ці факти виявили. Скільки це займе часу — невідомо. Тож, поки що громаді таки доведеться платити за новим тарифом, а у перспективі, можливо, буде зроблено перерахунок.

Що показало голосування?

До кінця слухань дочекалися не всі мешканці громади. Дехто голосував і йшов геть. Хоча значна частина людей досиділа не лише всю “офіційну” частину, а і стежила за результатами підрахунку голосів.

У підсумку на питання “Чи треба скасувати підвищений тариф на водопостачання та водовідведення?” учасники, які взяли участь у голосуванні, відповіли:

ТАК — 1055
НІ — 182

Ще 16 бюлетенів було визнано недійсними. Тобто загалом участь в голосуванні взяло 1 253 мешканців Калуської громади.

 Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08