У калуському Соборі Святих Землі Української з’явився унікальний образ святого Василія Великого із частичкою мощей – історія його створення від майстрині Юлії Багринівської.
Ділиться Інформатор, посилаючись на Собор Святих Землі Української ПЦУ м.Калуша.
Пресслужба Собору Святих Землі Української ПЦУ м.Калуша взяла коментар у художниці сакрального мистецтва Юлії Багринівської з нагоди отримання Собором неймовірної ікони святого Василія Великого із частичкою мощей у перший день нового року. Світ, створений Господом Богом, є неймовірно досконалим, і, як зазначила Юлія, варто вміти бачити цю красу, полюбити її та ділитися нею зі всіма.
Юлія Багринівська – не лише талановита художниця сакрального мистецтва, але й викладач ОМ Фахового коледжу культури та мистецтв у Калуші. Вона також є магістром сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв, де вона здобула знання як художниця, викладачка та дослідниця.
Під час інтерв’ю Юлія відповіла на питання про своє покликання, пояснивши: “Іконопис для мене – це покликання, побудоване на міцному фундаменті віри та освіти. Віру мені передали дідусь і бабуся, які навчили молитися, любити Composite: [church] та своїм прикладом показали, як довіряти своє життя Богу. Водночас бути іконописцем – означає мати майстерність. Освіта необхідна, щоби глибоко розуміти сакральне мистецтво, володіти художніми навичками та технічною майстерністю. Ця професія вимагає ґрунтовних знань, поєднаних із постійним самовдосконаленням. Тому я вважаю, що іконописець – це і професія, і стан душі. Адже художник творить не лише руками, але й серцем і молитвою, звертаючись до Бога. Написання ікони для мене – це моя молитва, мій спосіб спілкування з Богом і служіння людям“.
На запитання про місця, де можна побачити її творіння, Юлія відповіла, що вона виконала понад 70 ікон, більшість із них знаходяться в приватних колекціях в Україні, Польщі, Німеччині, Чехії, США, Мексиці, Італії. Вони зберігаються у Храмі ПЦУ Введення Пресвятої Богородиці (с.Пійло), Римо-католицькому костелі Божого Милосердя в Старґарді (Польща), у Храмі УГКЦ Введення Пресвятої Богородиці (с.Пійло), у Соборі Святих землі Української ПЦУ (м.Калуш) та інших місцях.
Коли її запитали про улюблений або особливий сюжет ікони, Юлія розповіла: “Ікони я виконувала на різні сюжети, але улюблений – це «Благовіщення Пресвятої Богородиці». В 2019 році під час підготовки до першої персональної виставки «Моління» до мене прийшло глибоке усвідомлення дії Бога в моєму житті. Ікона «Благовіщення» була першою іконою із серії “Моління” і саме після написання цієї ікони я дізналася, що чекаю первістка. Це був 2017 рік. Моя перша ікона на кафедрі сакрального мистецтва – це також «Благовіщення Пресвятої Богородиці» (2012 р). Ці два факти були підтвердженням для мене, що я на правильному шляху. Служити Богу та людям я зможу саме завдяки іконопису“.
На питання про практичні кроки до створення ікон, Юлія пояснила, що перед тим як почати малювати ікону, вона завжди проходить кілька важливих етапів. Спочатку вона працює інтелектуально: вивчає іконографію, повторює богословські знання, звертається до Святого Письма, щоб глибше зрозуміти сенс образу, який створює. Ця розумова праця допомагає їй у роботі над іконою. Далі вона переходить до етапу підготовки. Є ікони, для яких потрібна попередня робота над ескізами, а бувають такі, де вона одразу береться до написання без додаткових начерків. Кожна ікона унікальна, і її створення завжди вимагає індивідуального підходу. Перед самим початком вона обов’язково звертається до Бога в молитві, просить Його допомоги та натхнення. Для неї це важливий момент – довірити весь процес Його керівництву. Лише після цього вона зосереджено та з молитвою в серці приступає до роботи.
Про етапи створення ікони святого Василія Великого Юлія розповіла: “Ікону святого Василія Великого я малювала вперше, тому з великою відповідальністю підійшла до цього завдання. Спочатку я вивчала його житіє, аналізувала роботи інших іконописців, а також ретельно підбирала кольорову гаму. Важливим було забезпечити гармонію між іконою та вже готовою рамою, тому це теж враховувалося під час роботи. З благословення отця Федора Мороза, який довірив мені створення цієї ікони, я працювала з легким серцем, розуміючи всю важливість цієї справи. Для мене це був не просто творчий процес, а духовна відповідальність, адже в ікону вставлені мощі святого Василія Великого. Нині ця ікона вже стоїть у Соборі, і до неї звертаються люди зі своїми молитвами. Я прагнула створити образ, який би сприяв молитві, допомагав відчути зв’язок із святим і надихав на духовний підйом. На виконання цієї роботи мені знадобилося 13 днів, і я щиро вдячна Богові за можливість долучитися до такої значущої справи“.
На завершення Юлія Багринівська поділилася своїми побажаннями, що вона бажає миру, єдності та спокою в кожному серці. Вона сподівається, що спільна перемога об’єднає нас, а свята наповнять наші домівки теплом і радістю. Вона закликає вірити, любити, жити з надією на краще майбутнє.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08