Калуш До сайту

Дозвіл на комплекс із 8 дзеркальних споруд у Долині дали на 20 років. Депутати вимагають заборони

У Долині частина депутатського корпусу вимагає заборонити розміщення тимчасових споруд у центральній частині міста. Одному з підприємців тим часом на 20-річний термін видали паспорти прив’язки під вісім МАФів. Він каже: то буде така відпочинкова зона, а не торгові кіоски…

Пише Інформатор.

Позачергове засідання сесії в Долині було скликане на п’ятницю, 7 лютого. У порядку денному — лише одне питання “Про заборону розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності”. Сесія, нагадаємо, не відбулася через відсутність кворуму.

Чому виникла проблема?

Тимчасові споруди в Долині за останні місяці з’являються одна по одній у найнесподіваніших локаціях, зокрема, біля навчальних закладів і у скверах…

Так, у період з 1 січня до 31 жовтня 2024 року відділ містобудування та архітектури Долинської міської ради видав 33 паспорти прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. За їх отриманням у ЦНАП Долинської міської ради в цей період звернулося 15 суб’єктів господарювання. Жодному з них в оформленні відповідної документації не відмовили.

До кінця року кількість виданих паспортів прив’язок продовжувала зростати.

Мешканцям громади це не до вподоби, тому люди вже неодноразово захищали території та вимагали, щоб бізнес не зазіхав на зелені зони та не нахабнів. На цю тему було чимало дописів у місцевих соцмережах. Було і кілька фактів, коли представники громади діяли. У жовтні 2024 року, до прикладу, люди не дали зрізати дерева у сквері, а в січні з іншого скверу вигнали будівельників, які приїхали заливати бетоном чималу ділянку.

Власне, останній скандал із територією біля будинку культури — цікавий. Підрядник, який приїхав заливати бетоном територію, демонстрував документи на комплекс із восьми МАФів, кожен із яких має по 30 квадратних метрів. Міський голова тим часом запевнив, що там буде дзеркальний куб, який він пару років тому побачив у Кошіце й захотів зробити щось схоже в Долині.

У відповідь на запит Інформатора, в Долинській міській раді надали копії паспортів прив’язок на 8 тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності для здійснення торгівлі. Якщо аналогічні дозволи для інших підприємців до цього видавали, переважно, на п’ять років, то цього разу — на 20: паспорти прив’язки будуть дійсними до 10 грудня 2044 року.

З отриманих через запит даних відомо, з яких матеріалів планують будувати тимчасові споруди. Так, облицювання головного і бокових фасадів стін заплановане декоративними навісними дзеркальними панелями (задній фасад — темно-сірий профнастил). Так само дзеркальними мають бути вікна і двері.

Кошти бюджету на все це не передбачено. Як так склалося, що ідею міського голови погодився реалізувати підприємець з Тернопільщини — невідомо. Інформатор спробував сконтактувати з цим чоловіком. Звати його Василь Рібий. 

За даними YouControl, підприємництвом він займається із 31 жовтня 2023 року. Основний вид діяльності —Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів. Зареєстрований у селі Задарів, що на Тернопільщині.

“Мер вам повністю виставив інформацію, що там буде. Там буде облагороджено повністю все для людей. Там ніякого подібного, що люди говорять, нічого такого немає. Там буде відпочинкова зона. Нічого там продаватись не буде”, — сказав підприємець у телефонній розмові.

Але на уточнююче питання, що ж буде всередині тих споруд і яка доцільність бізнесмену вкладати в проєкт кошти, якщо він не планується як комерційний, Василь Рібий уже не відповів. Попросив дві хвилини часу і пообіцяв віддзвонити. Цього уже не сталося.

Що пропонують депутати?

Відповідно до розробленого проєкту рішення, що був оприлюднений перед позачерговою сесією, ініціатори (15 депутатів) пропонують заборонити розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у центральній частині Долини. Йдеться про вулиці:

Брочківська, Героїв України, Горбового, Грушевського, Довбуша, Котляревського, проспект Незалежності, Полюляка, провулок Січків, Степана Бандери, Тупікова, Чорновола, Яворницького, включно з вулицями, що її обмежують: Обліски, Молодіжна, Нафтовиків, Хмельницького (№2-82), майдан Січових Стрільців, Шевченка, Міцкевича, Данила Галицького в т. ч. на територіях парків і скверів в межах названих вулиць, крім територій ринків.

Також депутати пропонують, щоб відділ містобудування та архітектури міської ради розробив та подав на затвердження сесії міської ради План-схему розміщення тимчасових споруд на території Долинської територіальної громади.

Ще один пункт стосується демонтажу тимчасових споруд, які встановлені з порушенням вимог рішення Долинської міської ради від 31.10.2012 № 849-24/2012 “Про Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Долини” та чинного законодавства.

“На територіях Долинської міської територіальної громади, на яких не встановлена заборона розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, розміщення тимчасових споруд дозволяється на земельних ділянках, які перебувають у власності, оренді чи постійному користуванні, що посвідчується відповідним правовстановлюючим документом”, — зазначено в ще одному пункті проєкту рішення.

Раніше в Долині вже намагались затвердити подібний проєкт рішення, але він у результаті потрапив під ветування міського голови. Зазначимо також, що в чинному законодавстві відсутня норма про обов’язковість оформлення земельної ділянки під тимчасовою спорудою. Власне, механізм встановлення цих споруд дуже спрощено, що, вірогідно, ускладнить і процес прийняття відповідного рішення в Долині, і його введення в дію в разі затвердження.

Вірогідно, що захистити територію від забудови можна було би, надавши їй офіційний статус скверу. Адже на територіях, зайнятих зеленими зонами загального користування, забороняється і зміна цільового призначення відповідної ділянки, і надання її для будівництва будівель та споруд, за виключенням громадських туалетів, об’єктів цивільної оборони, спортивних та дитячих майданчиків тощо.

Тетяна Кіндюх

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08