Інформатор Калуш


ДОЛИНА

Пішов з життя відомий у Долині освітянин і громадський діяч Степан Янковський

Степан Янковський

Відійшов у вічність Степан Янковський – людина, яка все своє життя присвятила освіті, культурі та громадській діяльності у Долині. Завдяки його зусиллям були реалізовані численні ініціативи, серед яких встановлення пам’ятника “Борцям за Українську Державу” та проведення масштабних патріотичних заходів.

Ділиться Інформатор, посилаючись на Долинський краєзнавчий музей “Бойківщина”.

Відійшов у засвіти почесний громадянин Долини – Степан Янковський. Людина дії, яка володіла надзвичайною енергією і організаторськими здібностями. Його історія завжди буде тісно переплетена з історією Долини.

Саме він з однодумцями стояв у витоках відродження “Просвіти”, брав участь в організації зустрічі кардинала Мирослава-Івана Любачівського, був співорганізатором “живого ланцюга єднання” на Долинщині, після знайомства з Омеляном Антоновичем спільно втілили кілька проєктів, зокрема встановлення пам’ятника “Борцям за Українську Державу”, реставрацію церкви Різдва Пресвятої Богородиці і побудову нашого музею.

Степан Янковський

Для детального ознайомлення з діяльністю Степана Янковського подаємо його біографію:

Степан Степанович Янковський народився 19 липня 1931 р. в гірському селі Витвиця. Рано залишився без батька, його завжди боліла трагічна доля братів, які були активними учасниками національно-визвольної боротьби, з сумом згадував поіменно з родини всіх, хто нині жнивують у засвітах.

У 1955 р. закінчив стаціонарне відділення Дрогобицького педагогічного інституту ім. І. Франка. За фахом – учитель української мови і літератури. Після закінчення вузу, С. Янковський скерований на Донеччину, де два роки працював учителем української мови. Але туга за рідною домівкою була сильнішою, і ось він уже працює директором восьмирічки в Слободі-Долинській.

Потім – інспектором райвно та головою райкому профспілки працівників освіти Долинщини, директором Долинської СШ №2, завучем вечірньої школи, директором допоміжної школи-інтернату. Вчив дітей, розбудовував освітні заклади, та ще й ґаздував, прислухаючись до порад старенької матері. Всю свою трудову діяльність Степан Янковський присвятив виховній та просвітницькій роботі. Притаманний йому талант організатора, помножений на велике бажання нести людям добро, стали запорукою авторитету й довіри. Він завжди гуртував, надихав.

Так, під час роботи на посаді директора Долинської середньої школи № 2 впродовж 1968-1973 рр. організовував спорудження нового приміщення закладу методом народної будови (тепер в цьому приміщенні розташовані школа естетичного виховання ім. Мирослава Антоновича та Долинська художня школа). Два роки працював директором спеціалізованої школи-інтернат I-III ступенів.

Степан Янковський у часи перебудови виступив одним з ініціаторів створення районної організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка, яке очолив 10 червня 1989 р. До 19 жовтня 2005 р. був незмінним головою районної організації Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка. У часи перебудови виступав одним із активних організаторів демократичних віче, мітингів, конференцій, зустрічей з відомими громадсько-політичними діячами: Дмитром Павличком, Омеляном Антоновичем, Миколою Жулинським, Миколою Яковиною та ін. Жителі Долини обирали його депутатом Івано-Франківської обласної та Долинської міської рад.

Степан Янковський

З 2010 р. був головою Клубу краєзнавців при Краєзнавчому музеї “Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів.

Як голова районного товариства “Просвіта”, Степан Янковський налагоджує співпрацю з відомим меценатом, громадянином США, уродженцем Долини Омеляном Антоновичем, за кошти якого організовує і координує будівництво в Долині пам’ятника “Борцям за Українську державу” (відкрито у серпні 2002 р.) та музею “Бойківщина” (відкрито у вересні 2003 р.), проведення ремонту і реставрації храму УГКЦ Різдва Пресвятої Богородиці в Долині з нагоди 100-річччя (ювілей відзначено у 2006 р.).

Він був у когорті борців за розвій національного відродження і духовності, активний учасник багатьох районних та міських заходів з відзначення державних свят, визначних подій, знаменних і пам’ятних дат, ініціатор і один з організаторів підготовки до проведення велелюдного ВІЧЕ 30 липня 1989 р. в м. Долина, що дало поштовх активному відродженню державності України.

Один з організаторів видання книги про історію “Просвіти” Долинщини – “Зірниця національного відродження”. Автор понад 200 статей наукової, публіцистичної, дослідницької тематик, опублікованих у різних виданнях, зокрема збірниках “З історії Долини” та об’ємній книзі “Історія Долини”. Опублікував багато статей з українського національного відродження, краєзнавства у місцевій газеті “Свіча”.

До 100-річчя реставрованої місцевої церкви видав книжку “Сяйво Божого храму” (“Нова Зоря”, 2006 р.). Також його краєзнавчі статті поміщенні у книгах М. Бориса “Нескорена Долинщина”, Т. Бибика “На перехресті доріг”.

Степан Янковський

За сумлінну працю на ниві національного відродження Степан Янковський отримав наступні нагороди:

  • 2000 р. – медаль “Будівничий України” Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка;
  • 2001 р. – іменний годинник Президента України з нагоди 10-річниці незалежності України;
  • 2009 р. – Подяка Президента України з нагоди 20-річниці утворення Народного руху України;
  • 2009 р. – Почесна грамота Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток національної науки та духовності, за багаторічну сумлінну працю та з нагоди 140-річчя заснування Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка;
  • 2011 р. – медаль “За заслуги перед Прикарпаттям” та іменним годинником Івано-Франківської обласної ради та Івано-Франківської ОДА;
  • 2017 р. – відзнака Долинської міської ради “За заслуги перед містом Долина”;
  • 2019 р. ювілейна медаль “Просвіті – 150”;
  • 2019 р. – присвоєно рішенням Долинської міської ради №57-3/2019 від 20.08.2019 звання “Почесний громадянин міста Долина”;

Також багатьма грамотами та подяками очільників обласної та районної рад й адміністрацій, Долинської міської ради. Крім того був лауреатом обласної премії ім. Євгена Паранюка та членом національної спілки краєзнавців України (відзначений дипломом).

Степан Янковський

Громада та клуб краєзнавства, багатолітнім головою якого був Степан Степанович, висловлює щирі співчуття рідним.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору