Інформатор Калуш


ЖИТТЯ

У Міноборони не підтримали дозвіл на контрактну службу в ЗСУ особам старше 60 років

Військовий служба контракт

Верховна Рада схвалила законопроєкт про контракт на військову службу. Однак Міноборони не підтримало ідею залучення осіб старше 60 років без їхньої прямої участі у бойових діях, а Держприкордонслужба вказала на корупційні ризики.

Ділиться Інформатор, посилаючись на сайт Судово-юридичної газети.

Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт 13229, за яким чоловіки старше 60 років зможуть підписати контракт на військову службу. Однак Міністерство оборони та Адміністрація Держприкордонслужби (ДПСУ) не підтримали цей проєкт. Остання відомство також вказало на фактори, які в цьому законопроєкті можуть сприяти корупції.

Зяаконопроєкт 13229, що стосується проходження військової служби за контрактом особами, які досягли граничного віку, був внесений членами комітету з нацбезпеки Романом Костенком, Федором Веніславським, Олександром Федієнком, Соломією Бобровською та іншими депутатами.

Згідно з проєктом, особи старше 60 років зможуть підписувати однорічні контракти за згодою командира частини. Для офіцерів віком 60+ буде потрібно отримати ще й додаткове погодження від Генерального штабу ЗСУ.

У контракті пропонується встановити випробувальний термін строком на 2 місяці. При цьому, такий контракт може бути припинений чи розірваний у зв’язку з визнанням військовослужбовця таким, що не пройшов випробування, а також через службову невідповідність.

Хоча Роман Костенко спочатку зазначав, що законопроєкт розроблявся за участі Міноборони, проте саме Міноборони у своєму висновку висловило багато зауважень, з яких випливає, що цей законопроєкт фактично у такому вигляді не підтримується. “Не підтримується“, — зазначено у пропозиціях Міноборони.

Як вказано у зауваженнях міністерства, на думку авторів законопроєкту, доцільно залучати осіб віком від 60 років на небойові посади, де фізичне навантаження не є значним, але необхідні досвід, знання тощо.

Міноборони не підтримується ідея залучення на військову службу у період дії воєнного стану осіб віком від 60 років за умови, що такі особи не будуть залучатися до участі у ведені військовими формуваннями воєнних (бойових) дій, за винятком випадків захисту свого здоров’я і життя, а також здоров’я і життя інших військовослужбовців і цивільних осіб під час відбиття раптового нападу“, — зазначено у висновку відомства.

Міністерство вказало, що наразі для військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу граничний вік перебування на військовій службі встановлено до 60 років, а для осіб вищого офіцерського складу – до 65 років. Іншими словами, на сьогодні законодавство про військовий обов’язок і військову службу в частині встановлення граничного віку перебування на військовій службі повністю узгоджується із законодавством про державну службу. Пропозиція щодо виключення обмеження за віком та часом щодо граничного віку перебування на військовій службі виключно для окремої категорії громадян і тільки у разі їх прийому на військову службу, навіть з урахуванням визначеного у 1 рік строку військової служби:

  • не узгоджується із законодавством про державну службу;
  • є сумнівною за своїм змістом та призведе до дискримінації в частині забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина.

Крім того, за словами Міноборони, пропозиція щодо унормування питань, пов’язаних з погодженням кандидатів виключно Генштабом ЗСУ, потребуватиме від органів управління проводити відповідні погоджувальні заходи з Генштабом. Їх проведення може виходити за межі повноважень Генштабу, нести для нього додаткові непритаманні завдання та не відноситься до питань, пов’язаних із забезпеченням особовим складом ЗСУ.

Не підтримали цей законопроєкт і в Адміністрації Державної прикордонної служби. Як зазначили там, “існує висока ймовірність неможливості виконання такими військовослужбовцями умов контракту в повному обсязі, зокрема з виконання службових обов’язків військовослужбовця“. Крім того, норма в частині надання командиру військової частини права на надання або ненадання письмової згоди на укладення контракту містить корупціогенний фактор, що полягає у широкій дискреційності повноважень командира на свій власний розсуд приймати рішення щодо прийняття на військову службу осіб віком від 60 років.

Слід також зауважити, що необхідність погодження з Генеральним штабом ЗСУ всіх кандидатів на військову службу за контрактом на посади молодшого або старшого офіцерського складу віком від 60 років, зокрема, і до органів Державної прикордонної служби України, не узгоджується з положеннями закону про національну безпеку, оскільки діяльність Державної прикордонної служби спрямовується і координується Кабміном через Міністра внутрішніх справ.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору