14 лютого у всьому світі святкують День закоханих, а св. Валентина вважають покровителем усіх закоханих. Мешканцям Калуша пощастило найбільше, адже мають одну із найкрасивіших архітектурних пам’яток — костел, що названий на честь цього святого. Зі всієї України приїжджають щоб на нього глянути. Сьогодні ми розповідаємо про зовсім іншу сторону нашої святині.
Розповідає Інформатор.
Вважається, що саме римо-католицький костел святого Валентика є першою мурованою будівлею у Калуші. Та чи добре ми знаємо історію нашого костелу? Чи знали ви, що наприкінці ХІХ ст. тут відбулося “блискавичне” вбивство, а у першій третині ХХ ст. у нашому місті проживала сім’я, яка виробляла вино саме для костелу св. Валентина… Ні? Ми спішимо вам розповісти.
“Блискавичне” вбивство у калуському костелі святого Валентина у 1896 р.: блеф чи реальність?
16 червня 1896 р. у Калуші вирувала негода. Раптова гроза та блискавка наробила лиха… у парафіяльному костелі святого Валентина блискавка пройшла через увесь костел та вбила молодого хлопця. Та чи справді у костелі відбулося блискавичне вбивство? Блеф чи реальність? Давайте розбиратися.
Усі дороги ведуть до Калуша: з історії трьох сімей, що виробляли вино для калуського костелу
У свій час у Калуші жити три родини, три національності, які були пов’язані між собою. А поєднав їх Калуш три родини, які виробляли вино для калуського костелу, керували калуською залізницею та були судовими засідателями.
Михайлина Мусяв пригадує, що її дід робив вино із винограду для і доставляв його на Месу до костелу:
“Правда, де знаходився сад із криницею, я не знаю, там мій прадід робив з плодів вино і доставляв його до костелу на месу. Так розповідав мій дід, який дуже людив свого тестя”
Повернути не можна залишити: як калуська ікона Божої Матері опинилась у Польщі в 1945-му?
Нові сторінки історії Калуша долею випадку виринають у доволі несподіваних місцях. Інколи необережна згадка слова, імені чи якогось незначного факту призводить до “ефекту метелика”, що збурює цунамі, піднімаючи цілі пласти історії. І те, що раніше здавалося не суттєвим — виявляється справжнім скарбом. Цього разу ми торкнемося історії парафіяльного костелу св. Валентина. Відомо, у місцевому костелі був особливий образ Божої Матері “Вшанування станами”, присвячений Королеві Корони Польської, проте наприкінці Другої світової, був вивезений до Польщі…
Вілла Фельчинських та неоготичний костел: добірка архітектурної окраси Калуша
Калуш — місто із славетною та давньою історією. Зокрема, історія транслюється через архітектуру, яка відбиває ту чи іншу добу. Ділимося з вами архітектурною гордістю Калуша, однією із яких є римо-католицький костел святого Валентина.
Архівні і сучасні знімки Калуша: Костел Святого Валентина сотню років тому і сьогодні | ФОТО
Досить важливо розуміти еволюцію костелу у історичному та архітектурному плані. Як виглядала святиня сотню років тому і зараз можете переглянути у нашому чудовому матеріалі.
S.T.A.L.K.E.R.: Як би виглядав Калуш у популярній українській постапокаліптичній грі | ІНФОПРОБА
Нещодавно світ побачила довгоочікувана українська гра S.T.A.L.K.E.R 2. Одразу ж вона побила рекорди продажів та одночасної гри у Steam. Журналісти Інформатора вирішили долучитися до популяризації українського продукту. Показуємо вам визначні пам’ятки архітектури Калуша та його вулиці, якби наше місто було б однією із локацій даної гри.
Ярослав Куцій
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, TikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08