Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Блискавичне вбивство та виробництво вина: що ми знаємо про костел св. Валентина у Калуші

Христос воскрес! Воістину воскрес! | Фоторепортаж з Великодньої меси у Калуші

14 лютого у всьому світі святкують День закоханих, а св. Валентина вважають покровителем усіх закоханих. Мешканцям Калуша пощастило найбільше, адже мають одну із найкрасивіших архітектурних пам’яток костел, що названий на честь цього святого. Зі всієї України приїжджають щоб на нього глянути. Сьогодні ми розповідаємо про зовсім іншу сторону нашої святині.

Розповідає Інформатор.

Вважається, що саме римо-католицький костел святого Валентика є першою мурованою будівлею у Калуші. Та чи добре ми знаємо історію нашого костелу? Чи знали ви, що наприкінці ХІХ ст. тут відбулося “блискавичне” вбивство, а у першій третині ХХ ст. у нашому місті проживала сім’я, яка виробляла вино саме для костелу св. Валентина… Ні? Ми спішимо вам розповісти.

“Блискавичне” вбивство у калуському костелі святого Валентина у 1896 р.: блеф чи реальність?

16 червня 1896 р. у Калуші вирувала негода. Раптова гроза та блискавка наробила лиха… у парафіяльному костелі святого Валентина блискавка пройшла через увесь костел та вбила молодого хлопця. Та чи справді у костелі відбулося блискавичне вбивство? Блеф чи реальність? Давайте розбиратися.

Усі дороги ведуть до Калуша: з історії трьох сімей, що виробляли вино для калуського костелу

У свій час у Калуші жити три родини, три національності, які були пов’язані між собою. А поєднав їх Калуш три родини, які виробляли вино для калуського костелу, керували калуською залізницею та були судовими засідателями.

Михайлина Мусяв пригадує, що її дід робив вино із винограду для і доставляв його на Месу до костелу:

“Правда, де знаходився сад із криницею, я не знаю, там мій прадід робив з плодів вино і доставляв його до костелу на месу. Так розповідав мій дід, який дуже людив свого тестя”

Повернути не можна залишити: як калуська ікона Божої Матері опинилась у Польщі в 1945-му?

Нові сторінки історії Калуша долею випадку виринають у доволі несподіваних місцях. Інколи необережна згадка слова, імені чи якогось незначного факту призводить до “ефекту метелика”, що збурює цунамі, піднімаючи цілі пласти історії. І те, що раніше здавалося не суттєвим — виявляється справжнім скарбом. Цього разу ми торкнемося історії парафіяльного костелу св. Валентина. Відомо, у місцевому костелі був особливий образ Божої Матері “Вшанування станами”, присвячений Королеві Корони Польської, проте наприкінці Другої світової, був вивезений до Польщі…

Вілла Фельчинських та неоготичний костел: добірка архітектурної окраси Калуша

Калуш — місто із славетною та давньою історією. Зокрема, історія транслюється через архітектуру, яка відбиває ту чи іншу добу. Ділимося з вами архітектурною гордістю Калуша, однією із яких є римо-католицький костел святого Валентина.

Архівні і сучасні знімки Калуша: Костел Святого Валентина сотню років тому і сьогодні | ФОТО

Досить важливо розуміти еволюцію костелу у історичному та архітектурному плані. Як виглядала святиня сотню років тому і зараз можете переглянути у нашому чудовому матеріалі.

S.T.A.L.K.E.R.: Як би виглядав Калуш у популярній українській постапокаліптичній грі | ІНФОПРОБА

Нещодавно світ побачила довгоочікувана українська гра S.T.A.L.K.E.R 2. Одразу ж вона побила рекорди продажів та одночасної гри у Steam. Журналісти Інформатора вирішили долучитися до популяризації українського продукту. Показуємо вам визначні пам’ятки архітектури Калуша та його вулиці, якби наше місто було б однією із локацій даної гри.

Ярослав Куцій

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

 

Нагору