Калуш До сайту

У Долині — сезонний бум на встановлення МАФів: за жовтень видано 12 дозволів

У Долині в жовтні різко зросла кількість охочих займатися підприємницькою діяльністю. За трохи більше, як тиждень, в громаді було оформлено 12 паспортів прив’язок тимчасових споруд. Подібний сплеск активності був у травні цього ж року.

Інформатор з’ясував, де мають бути встановлені нові тимчасові споруди.

У період з 1 січня до 31 жовтня 2024 року відділ містобудування та архітектури Долинської міської ради видав 33 паспорти прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. За їх отриманням у ЦНАП Долинської міської ради в цей період звернулося 15 суб’єктів господарювання. Жодному з них в оформленні відповідної документації не відмовили.

Такі дані надали Інформатору в Долинській міській раді у відповідь на запит. Надали також скановані копії усіх 33 паспортів прив’язок тимчасових споруд, з яких можна дізнатися, кому і на який термін видано відповідний дозвіл, де планують встановити МАФи і як вони загалом виглядатимуть.

Додамо, що в розрізі місяців дозволи видавати у такій кількості: січень — 3, лютий і березень — по 1, травень — 11, червень — 4, вересень — 1, жовтень — 12.

Що таке паспорт прив’язки і хто його видає?

Чинне законодавство фактично дозволяє встановлювати тимчасові споруди будь-де. Якщо раніше на рівні кожної громади могли визначати місця під тимчасові споруди, а потім ще рішеннями виконкомів погоджувати суб’єктам господарювання деяку документацію, то зараз процедура — максимально проста: заява у ЦНАП із намальованою схемою розміщення та ескізом фасаду — і після невеликої перевірки в 10-денний термін відповідна юридична особа чи підприємець отримує від місцевого органу містобудування та архітектури паспорт прив’язки, який є підставою для розміщення тимчасової споруди.

При цьому при оформлені паспорта прив’язки ТС заборонено вимагати від замовника додаткові документи чи отримання ним якихось погоджень. Архітектура перевіряє лише, чи може на вказаному заявником місці бути відповідна тимчасова споруда. Відмовити в оформленні відповідної документації фактично можна лише з двох підстав:

Все це регламентується Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за №244 від 21.10.2011 року).

Нагадаємо також, що, відповідно до чинного законодавства, називається тимчасовою спорудою. Так, стаття 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” каже:

“Тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності — одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення”.

Де мають бути МАФи у Долині?

Погоджені цьогоріч паспорти прив’язок у Долинській громаді видають із терміном на п’ять років, тобто відповідні дозволи будуть дійсними, переважно, до 2029 (деякі — до кінця 2028-го). Щодо їх локалізації, то найбільша кількість дозволів видана для встановлення нових кіосків на території вже діючих ринків, але є також дозволи на розміщення в районі центральних вулиць міста і в кількох селах громади.

Близько половини від усіх цьогорічних паспортів прив’язок видані на місця на території ринків. Так, у 15 документах як адреса ринку вказана вулиця Шевченка. Ще в одному — вулиця Грушевського. В усіх напрямом підприємницької діяльності зазначено “для здійснення торгівлі на ринку”.

Три тимчасові споруди на двох підприємців дозволені ще з січня 2024 року на майдані Січових Стрільців у Долині. Втім, ці МАФи, судячи зі схем їх розміщення, не становитимуть цілісного ряду. Два з них “намальовані” по один бік вулиці, третій — по інший.

Читайте також — Роботи зупинені: будову МАФу у Долині заборонив суд

Шість паспортів прив’язок видані 15 жовтня 2024 року. Усі —  на ім’я однієї підприємиці. Її проєкт виглядає доволі масштабним, адже вишикувані в один суцільний ряд тимчасові споруди загалом становитимуть чималу площу (під 180 кв. метрів загалом) та змінять зовнішній вигляд ділянки у понад 300 квадратних метрів. Напрямок підприємницької дільності — торгівля.

Читайте також — У Долині люди не дали зрізати дерева у сквері та вимагають не пускати на цю територію бізнес | РЕПОРТАЖ

 

Ще одна група тимчасових споруд у Долині дозволена на вулиці Обліски, 36-Б. Три паспорти прив’язки для провадження підприємницької діяльності для здійснення обслуговування та ремонту автотранспортних засобів видані наприкінці травня. Усі три МАФи — абсолютно ідентичні за формою та розмірами.

Ще один МАФ на цій же вулиці Обліски, але за носером 129-А,  може встановлювати ТОВ “Долина Агро”. Це єдина юридична особа, яка отримала відповідний паспорт прив’язки у 2024 році у місті (інші юрособа отримували дозволи на тимчасові споруди на ринку). Сама ж тимчасова споруда — не схожа на інші.

Торгівлею хоче займатися один із підприємців у селі Грабів, який має документацію на встановлення тимчасової споруди по вул. І. Франка. Йдеться про магазин, площею 30 кв. метрів.

У Слободі-Долинській заклад торгівлі має бути по вул. Гошовських братів.

У Княжолуці підприємець вирішив поставити одразу два МАФи. Вони будуть розміщені поруч — по вул. Шевченка, 40. Тож, загалом він матиме 60 кв. метрів площі для торгівлі.

Загалом тема МАФів у Долині — болюча та вже багато місяців супроводжується скандалами і суперечками в місцевій раді. Були спроби заборонити розміщення тимчасових споруд у центральній частині міста, були ветування деяких рішень ради з боку міського голови. Також — неодноразові публічні протести представників громади і навіть судові позови. Тим не менш, підприємці та юридичні особи продовжують отримувати нові паспорти прив’язки тимчасових споруд і “малювати” (а відтак і встановлювати) їх такими, якими самі хочуть. І хоча з позиції нинішнього законодавства це допустимо, яким буде місто через кілька років і де поставлять черговий МАФ — питання риторичні.

Тетяна Кіндюх

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08