Інформатор Калуш

ЖИТТЯ

Вербна неділя: скільки гілочок треба святити і доки їх зберігати

Вербна неділя: скільки гілочок треба святити і доки їх зберігати

Вербна неділя здавна була одним із улюблених свят в українців. У цей день на ранковій службі в церкві освячують гілочки верби.

Інформатор розповідає про традиції свята, посилаючись на матеріал УП.

Освячувати можна будь-яку кількість та будь-яку вербу (з листочками, котиками, бруньками або й без них), але обов’язково живу, не суху. Степан Килимник у своїй праці “Український рік у народних звичаях в історичному освітленні” описує давній звичай прив’язувати до вербового пучка свічку, яка мала горіти всю службу.

Етнологиня Галина Олійник каже, у центральній Україні зазвичай освячували самі гілочки верби, а на Галичині та Волині робили композиції, в яких вербу зв’язували з травами, освяченими торік на Спаса, 14 серпня.

Освячені гілочки ставали оберегом до наступної Вербної неділі. Їх клали за образами в домі, на ночви, де сходило тісто на паску. Шматочки гілочок чи котики з освячених галузок люди ховали в одяг як оберіг від лихого.

Досі популярний давній спосіб привітання одне одного зі святом – стукати легенько один одного освяченою вербою, примовляючи: “Не я б’ю, верба б’є, за тиждень – Великдень! Уже недалечко червоне яєчко!”

“Битися” вербою можна лише після того, як її освятять.

Читайте такожЧому у Вербну неділю освячують вербові гілки?

Степан Килимник згадує ще про такі традиції Вербної неділі:

  • Після освячення гілочку верби садили на городі: якщо прийметься, дівчина з родини вийде заміж, а хлопець – одружиться і будуть здорові.
  • Свяченою вербою відганяли грозу – “кивали” гілочкою в бік хмари.
  • Коли була пожежа, кидали у полум’я, щоб зменшити руйнівну силу стихії.
  • Освячені котики з верби додавали в кашу, аби набратися сили та здоров’я, а ще по дорозі з церкви ковтали їх – щоб не боліло горло та не було лихоманки.
  • З освяченими галузками пасічники обходили вулики, а господарі – місця, де жила худоба, щоб було багато меду, молока і тварини були здорові.
  • Шматочок верби клали покійнику у домовину для захисту і на “тому” світі, а бабі-повитусі клали свячену вербу “щоб мала чим відганяти потерчат”.

Раніше ми писали, що волонтерки з “Союзу українок” збирають на дрони за допомогою вербових гілочок.

 

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegramTikTok та Instagram.
Надсилайте свої новини на пошту kalush.informator@gmail.com
Мобільний номер редакції +380 67 266 02 08

Нагору